Producenci wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw położonych na terenie Polski wpisani do ewidencji Agencji Rynku Rolnego są zobowiązani złożyć deklaracje do 31 sierpnia 2016r. Producenci, którzy zostali wpisani po raz pierwszy do ewidencji na rok gospodarczy 2016/2017 są zobowiązani złożyć deklarację o szacowanej ilości wina, jaka będzie wyrobiona w danym roku gospodarczym. Natomiast producenci, którzy zostali wpisani w latach ubiegłych/ już widnieli w ewidencji i w tym roku gospodarczym także są wpisani składają deklaracje o:
Sytuacja na światowym rynku pokazuje, że obecnie baryłka ropy jest najtańsza od kwietnia 2016 roku. Wzrastająca podaż tego surowca połączona z niskim popytem kształtuje cenę czarnego złota na coraz niższym poziomie. Globalny trend spadkowy przekłada się również na polskie rynki paliw, hurtowy i detaliczny, co powoduje spadki cen.
Pięknie wyrzeźbiona sylwetka, płaski brzuch i zarysowane mięśnie – tak wyglądają osoby ćwiczące na siłowni. Kojarzą nam się z siłą i determinacją, ale ich ciało to nie tylko efekt ćwiczeń. Muszą stosować także odpowiednią dietę.
W Polsce uprawia się około 900 tys. ha żyta. Uprawa ta zajmuje czołową pozycję w strukturze upraw zbożowych, szczególnie na glebach lżejszych. Tradycyjnie żyto wykorzystywane jest do produkcji chleba. Pieczywo z mąki żytniej zawiera dużo błonnika oraz zachowuje świeżość przez kilka dni, co jest wynikiem wolnego procesu wysychania. Ziarno żyta zawiera białko, którego wartość żywieniowa jest wyższa niż białka innych zbóż. Dodatkowo ziarno tego zboża służy do produkcji alkoholu etylowego.
Dobro wsi leży w interesie całego społeczeństwa, a dbałość o jej rozwój to jedno z głównych zadań władz - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników uroczystości dożynkowych w 2016 roku.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP popiera projekt utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Instytucja ta powinna podlegać premierowi lub ministrowi spraw wewnętrznych - napisano w liście otwartym skierowanym m.in. do premier Beaty Szydło.
Znacznie ponad 100 mln zł samorząd woj. śląskiego dołoży do środków krajowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na działania związane z terenami wiejskimi. Z końcem sierpnia mają ruszyć konkursy na 37,5 mln zł wsparcia dla projektów wynikających z Lokalnych Strategii Rozwoju.
W Polsce nie ma zagrożenia suszą w uprawach polowych, wilgotność gleby wzrosła - poinformował w środę Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa. Najmniej wilgotna ziemia jest obecnie m.in. na Roztoczu i na południu Mazowsza oraz Pojezierzu Kujawskim.
Padające deszcze w całym kraju istotnie utrudniają zbiory zbóż, a zboże pozostawione na polu gwałtowanie traci na jakości - powiedział PAP prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafał Mładanowicz. Dodał, że rolnicy, którym uda się przeprowadzić żniwa, muszą ziarno dosuszać.
W gospodarstwie w gminie Mielnik (Podlaskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii. To szóste ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce. Wszystkie wykryto w województwie podlaskim.