aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent: przez edukację do sukcesu w UE

10 marca 2004

Musimy zrobić wszystko, by edukacja nie stała się dobrem ekskluzywnym. Wykształcenie to gleba, na której może wyrosnąć polski sukces w UE - powiedział Aleksander Kwaśniewski na otwarciu 1. Kongresu edukacyjnego Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Prezydent objął patronat nad imprezą.

"Za 52 dni staniemy się członkami Unii Europejskiej. O jakości naszego uczestnictwa we wspólnocie zadecyduje stan wiedzy i umiejętności naszych obywateli. Im bardziej będzie wyedukowane nasze społeczeństwo, tym więcej szans wykorzystamy. Wykształcenie to gleba, na której wyrosnąć może polski sukces" - mówił prezydent we wtorek w Warszawie, otwierając kongres, którego przewodnim hasłem jest "Polska szkoła w UE".

Dodał, że niezbędne stały się znajomość języków i posługiwania komputerem, a zmieniający się świat wymaga ciągłego dostosowywania programów edukacji. "Musimy zrobić wszystko, by edukacja w Polsce nie stała się dobrem ekskluzywnym, na które pozwolić sobie mogą tylko bogaci. Aby była dobrem powszechnym i dostępnym, obecnym wszędzie tam, gdzie młodzi ludzie chcą zdobywać wiedzę. Nie stać nas na technologiczny analfabetyzm".

"W ciągu ostatnich kilkunastu lat zrobiliśmy wiele, aby nadrobić dystans dzielący nas od najlepszych" - ocenił prezydent, chwaląc poziom polskiej nauki. Zwrócił uwagę, że nigdy wcześniej w polskich uczelniach nie było tylu studentów co teraz - blisko 2 miliony. Zwrócił uwagę, że i Polskę "dotyka problem drenażu najwybitniejszych naukowców". Według Kwaśniewskiego, zbliżenie nauki i gospodarki podniesie jakość kształcenia, a gospodarce przyniesie innowacyjność.

"Trzeba przede wszystkim zagwarantować, by kształcenie było procesem, który cechuje kontynuacja, a nie nagłe skoki. Szkolne świadectwo powinno obrazować rzeczywisty stan wiedzy. Już na pierwszych szczeblach trzeba uczyć samodzielnego, krytycznego myślenia, radzenia sobie z trudnymi zadaniami, wykazywania się własną wiedzą i przedsiębiorczością. Mamy za sobą ważne i niełatwe reformy, powinniśmy być przygotowani na dalsze zmiany" - mówił prezydent.

Prezes WSiP Jan Rurański przypomniał, że celem reformy szkolnictwa miało być uwolnienie uczniów od nadmiaru encyklopedycznych informacji na rzecz nauki samodzielnego myślenia i umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji. Zacytował fragment listu licealistki, wyrzucającej nauczycielom konserwatyzm.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę