Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Naukowiec: woda - coraz ważniejsza dla rolnictwa i klimatu

Woda w środowisku przyrodniczym, a zwłaszcza dla rolnictwa staje się coraz ważniejsza. Wody w Polsce raczej nie zabraknie, ale są z nią problemy w okresach wzrostu roślin - mówił w czwartek w Sejmie prof. Wiesław Dembek.

14 stycznia 2016

TTIP: COPA - COGECA POSTULUJE ZNIESIENIE POZATARYFOWYCH BARIER W HANDLU OWOCAMI I WARZYWAMI

W ramach negocjowanego porozumienia handlowego pomiędzy UE a USA (TTIP) unijni rolnicy reprezentowani  przez Copa-Cogeca uznają za  priorytetowe  zniesienie  barier  pozataryfowych  w handlu zwłaszcza dla owoców i warzyw.

14 stycznia 2016

Polscy rolnicy wydają coraz więcej na nawozy. Duże gospodarstwa stosują podobne ilości co rolnicy w krajach Europy Zachodniej

Krajowy rynek środków ochrony roślin, nasion oraz nawozów w ostatnich latach rósł w dwucyfrowym tempie. Tendencja ta ma się utrzymywać również w przyszłości, mimo że roczne wahania mogą być znaczące ze względu na warunki pogodowe. W tym roku wyzwaniem dla rolników i firm agrotechnicznych będzie wdrażanie dyrektyw unijnych, które mają na celu ograniczenie wpływu nawozów na środowisko naturalne.

14 stycznia 2016

Analitycy: Polska poradziła sobie z rosyjskim embargiem

Polska poradziła sobie z rosyjskim embargiem znajdując klientów na nowych rynkach - oceniają analitycy w najnowszym raporcie Market Monitor, przygotowanym przez wiodącego ubezpieczyciela należności na świecie firmę Atradius.

13 stycznia 2016

Coraz więcej polskiej żywności za granicą

Polski eksport żywności za cały rok 2015 prawdopodobnie przekroczy próg 25 miliardów euro (w 2014 było to 21,3 mld euro). Najwięcej naszej żywności jedzie do krajów UE, w szczególności Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wzrost sprzedaży zanotowano także do krajów Azji i Afryki - wynika z najnowszego raportu Market Monitor, przygotowanego przez Atradius, ubezpieczyciela należności.

12 stycznia 2016

O rolnictwie ekologicznym

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się w czwartek z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów żywności ekologicznej.

11 stycznia 2016

Od 1 stycznia nowe przepisy podatkowe w zakresie sprzedaży bezpośredniej

Od początku roku rolnicy i członkowie ich rodzin mogą sprzedawać produkty żywnościowe wytworzone z własnych surowców, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej.

8 stycznia 2016

Podatek od wycofanych owoców i warzyw

W odpowiedzi na kolejny wniosek KRIR odnośnie odstąpienia od opodatkowania unijnej pomocy finansowej udzielanej na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów - niektórych owoców i warzyw, ministerstwo finansów poinformowało, że w sytuacji nieodpłatnego przekazywania w ramach „operacji wycofania z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji” podmiotom (m. in. szkołom, organizacjom charytatywnym) owoców i warzyw przez producentów rolnych w zamian za przyznaną rekompensatę, dochodzi do dostawy tych towarów, która zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) tzw. ustawą o VAT, podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

8 stycznia 2016

Pszczoła miodna owadem zapylającym

Rola pszczoły miodnej jako owada zapylającego staje się coraz ważniejsza, ponieważ w obecnej dobie powszechnej chemizacji rolnictwa i ogólnie dużego zanieczyszczenia środowiska zastraszająco szybko ubywa dzikich owadów pszczołowatych, tj. pszczół ...

24 grudnia 2015

Jak poprawić kwitnienie i zawiązywanie owoców

Dzisiaj już wiadomo, że przezimowanie upraw sadowniczych w okresie zimy było na ogół dobre, a w skali Polski nie zaobserwowano większych strat mrozowych w sadach. Uszkodzenia mrozowe wystąpiły jedynie na niektórych niżej położonych plantacjach, na ...

24 grudnia 2015
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę