W minionym roku średnie spożycie pomidorów przypadające na 1 Austriaka wyniosło 26 kg. To dwukrotnie więcej niż przed dziesięcioma laty. Największym powodzeniem pomidory cieszą się w tym kraju w okresie od maja do września. W minionym roku średnia ...
Ten sezon nie rozpieszcza unijnych farmerów. Po kryzysie na rynku mleka przyszedł czas na zboża. Unijne organizacje farmerskie wezwały Komisję Europejską do podjęcia szybkiej interwencji.
5 października odbędzie się posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa i debata nad dalszymi formami pomocy dla farmerów. Organizator protestów Europejska Rada Mleka ostrzegła, że wznowi protest, jeżeli wyniki spotkania nie będą satysfakcjonujące.
Państwa Unii Europejskiej błyskawicznie wykorzystały dodatkowy limit sprzedaży cukru poza kwotowego jakie niedawno otrzymały. W nowym sezonie nadprodukcja surowca prawdopodobnie również zmusi Brukselę do podobnego ruchu.
Wzmaga się nacisk Parlamentu Europejskiego na szybkiego rozwiązania kryzysu na rynku mleka. Europarlamentarzyście żądają zdecydowanych decyzji podczas posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa, które odbędzie 5 października.
Prawie 215 milionów euro będą musiały zwrócić do Brukseli państwa członkowskie, które niezgodnie z prawem wydały unijne fundusze na rolnictwo. Wśród z nich jest także niestety Polska.
W dniu 16 września br. Komitety Copa-Cogeca wystąpiły wspólnie do Dyrektora Generalnego ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej Jean-Luca Demarty z wnioskiem o wydłużenie terminu obowiązywania ograniczeń importu jabłek do Unii ...
Całkowite pogłowie czeskiej trzody chlewnej w kwietniu wyniosło ok. 2,44 mln sztuk. To o ponad 8% mniej niż podczas ostatniego spisu w grudniu ub. roku. W porównaniu do kwietnia 2008 roku redukcji, a była jeszcze wyższa i wyniosła 14%.
Czy polscy rolnicy poradziliby sobie w Unii Europejskiej, gdyby zlikwidowała dopłaty bezpośrednie. Opinie ekonomistów na ten temat są podzielone. Zgoda jest w jednym. Taki scenariusz jak na razie jest mało prawdopodobny.
Niemieccy specjaliści przeprowadzili badania sytuacji finansowej krajowych zakładów mleczarskich. Stwierdzili, że 1/3 z nich jest zagrożona bankructwem. W szczególnie trudnej sytuacji są spółdzielnie mleczarskie.