Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Powrót do przyszłości

30 września 2009
Czy polscy rolnicy poradziliby sobie w Unii Europejskiej, gdyby zlikwidowała dopłaty bezpośrednie. Opinie ekonomistów na ten temat są podzielone. Zgoda jest w jednym. Taki scenariusz jak na razie jest mało prawdopodobny.

W Unii Europejskiej - po wyborze nowego europarlamentu oraz spodziewanego powołania nowej Komisji Europejskiej - niedługo rozpocznie się wielka debata na temat wspólnotowego budżetu na lata 2007-2013. A to będzie wiązało się bezpośrednio z przyszłym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej. Z powodu światowego kryzysu finansowego będą to niewątpliwie rokowania wyjątkowo trudne.

Czesław Siekierski – eurodeputowany PSL: w momencie kryzysu każdy będzie miał argument, żeby dawać mniej do wspólnego budżetu.

Ale dość powszechne jest przekonanie, że mimo kryzysu unijne subwencje dla rolnictwa w tej czy innej formie zostaną zachowane.

Jerzy Chróścikowski – NSZZ Solidarność RI: żaden kraj „starej piętnastki” nie dopuści do takiej sytuacji, bo utrzymywanie takiej sytuacji jest w interesie wszystkich rolników UE, więc na to politycznej zgody nie będzie i tak się nie stanie.

Ale co by się stało gdyby dopłaty bezpośrednie zniknęły z Polski oraz innych unijnych krajów? Wprawdzie opinii jest tyle ilu ekonomistów, ale większość z nich twierdzi, że w takiej sytuacji lepiej poradziliby sobie nasi rolnicy niż zachodnioeuropejscy farmerzy.

My po prostu jesteśmy do nich mniej „przyzwyczajeni”. Ale niewątpliwie likwidacja płatności obszarowych byłaby sporym uszczerbkiem w budżetach naszych gospodarzy.

prof. Andrzej Kowalski IERGŻ: po przystąpieniu do UE bez względu na to jakie są opinie, dochody ludności rolniczej wzrosły, natomiast trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że ten wzrost wynikał z instrumentów polityki rolnej – z dopłat bezpośrednich, a w mniejszej mierze z warunków rynkowych.

Poziom dopłat bezpośrednich w Polsce za 2009 roku sięgnie 90% wysokości dopłat jakie otrzymają rolnicy ze starych państw Unii Europejskiej. W przyszłym roku poziom dopłat we wszystkich państwach Unii będzie identyczny.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę