Jak zapowiedział dyrektor Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki, możliwe, że już w przyszłym roku powstanie Telewizyjny Uniwersytet Otwarty. To wspólne przedsięwzięcie powołane na podstawie umowy MENiS, PAN, Telewizji Polskiej SA, uczelni wyższych i Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki. Zajęcia w takiej szkole odbywać się będą za pośrednictwem telewizji, internetu czy radia.
Studia na telewizyjnym uniwersytecie byłyby częściowo odpłatne. Na razie kończyłyby się licencjatem, ale w dalszej perspektywie zakłada się możliwość uruchomienia studiów magisterskich, podyplomowych i doktoranckich. Prócz zajęć zdalnych planuje się też dwa coroczne zjazdy studentów na sesje konsultacyjne i egzaminacyjne.
Dyrektor Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki, Wojciech Wiśniewski wyjaśnia, że podstawowym założeniem nie jest powoływanie nowej uczelni wyższej, nowego bytu prawnego. Wiąże się to z długim procesem legislacyjnym, organizacyjnym, i wymaga dużego wsparcia finansowego. Dlatego właśnie założyciele wykorzystują istniejące struktury edukacyjne i struktury techniczne, już istniejące struktury uczelniane.
Na formę kształcenia na odległość zdecydowało się już kilka polskich uczelni, które deklarują możliwość rozwijania tej działalności i obiecują współpracę przy tworzeniu Telewizyjnego Uniwersytetu.
Pomysłodawcy utworzenia Telewizyjnego Uniwersytetu Otwartego zapowiadają, że powołanie uniwersytetu to nie tylko próba dopasowania się do światowych trendów kształcenia wyższego, ale także odpowiedź na wzrost liczby kandydatów na wyższe studia.
Potencjalnymi źródłami finansowania są MENiS, TVP, PAN, sponsorzy. Możliwe, że część środków pochodzić będzie z Unii Europejskiej. Patronat honorowy nad Telewizyjnym Uniwersytetem Otwartym zgodził się objąć prezydent, a patronat naukowy obejmuje Polska Akademia Nauk.