Kilkudziesięciu studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) uczestniczy w drugiej edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, która rozpoczęła się w poniedziałek 14 lipca w krakowskiej Willi Decjusza.
Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza Danuta Glondys poinformowała, że dwutygodniowe zajęcia mają charakter warsztatów i dyskusji prowadzonych przez specjalistów z całej Europy.
Jak dodała, tegoroczny program koncentruje się na dwóch grupach tematycznych: polityczno-gospodarczej oraz społeczno-kulturowej.
Ponieważ szkoła odbywa się w czasie, gdy znane są już wyniki referendów europejskich w krajach Grupy Wyszehradzkiej, będzie więc także okazja do dyskusji nad ich rezultatami - oceniła Glondys.
Ważnym tematem szkoły będą także możliwości w wyzwania, jakie stawia rozszerzona UE przed młodymi ludźmi z państw środkowoeuropejskich.
W tym roku uczestnikami szkoły - obok osób z państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy zostali wyłonieni na podstawie nadesłanych aplikacji - są też obserwatorzy z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.