Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ustawa pogodzi uczelnie

12 lutego 2004

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym ma pogodzić interesy uczelni publicznych i niepublicznych i zrównać je w prawach. Powstała z inicjatywy prezydenta, który w środę dostał projekt i skieruje go do Sejmu.

W ponad 300 polskich uczelniach wyższych uczą się niemal 2 miliony studentów. Przygotowywany przez rok dokument ma godzić interesy uczelni publicznych i niepublicznych. Kością niezgody jest m.in. praca akademickich wykładowców na kilku etatach. Projekt zakłada, że teraz potrzebna będzie zgoda rektora macierzystej uczelni, a pracować będzie można najwyżej na dwóch etatach.

Studenci za to nie będą mieli ograniczeń. Ustawa ma im umożliwić kształcenie się na kilku uczelniach, także zagranicznych. Ustawa ma rozwiązać również problem nierównego traktowania uczelni państwowych i niepaństwowych. Projekt zakłada, że wszystkie szkoły - niezależnie od typu - mogą prowadzić studia podyplomowe i tworzyć filie. Warunkiem jest jedynie posiadanie odpowiedniej bazy materialnej i kadry. Ponadto studenci z uczelni niepaństwowych zyskują prawa do stypendium socjalnego, a ich szkoły - do dofinansowania z budżetu państwa.

Podczas prac nad ustawą nie obyło się bez sporów. Rozmowy były niełatwe, a interesów do pogodzenia - sporo. Protesty budziła m.in. propozycja, by wykładowca mógł pracować tylko w jednej uczelni. Szkoły niepaństwowe bały się, że zabraknie im kadry. Ostatecznie ten przepis złagodzono.

Projekt ustawy dostosowuje też nasze szkolnictwo do wymogów unijnych. Dzięki tym regulacjom - polscy studenci będą mogli kształcić się na kilku uczelniach - także zagranicznych - i swobodnie przenosić zdobywane tam punkty.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę