Uniwersytet Wrocławski cieszy się coraz większą popularnością wśród zagranicznych studentów, a po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej zainteresowanie uczelnią jeszcze wzrośnie.
Taki wniosek wypływa z konferencji zorganizowanej przez Instytut Studiów Międzynarodowych " Czesi, Niemcy i Polacy we współczesnej Europie". Ale są także minusy integracji - po pierwszym maja studenci, którzy chcą studiować za granicą mogą sporo stracić.
Do tej pory, aby studiować za granicą najprościej było wziąć udział w programie Erasmus. Tylko w tym semestrze z Instytutu Studiów Międzynarodowych wyjechało najczęściej do Niemiec 55 polskich studentów. Prawie tyle samo przyjechało w ramach wymiany do nas. Koszty pobytu polskich studentów za granicą prawie w całości finansowane są z funduszu programu Erasmus.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej może się to zmienić. Teoretycznie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej drzwi zagranicznych uczelni będą stać przed polskimi studentami otworem. W praktyce jednak koszt nauki za granicą może okazać się dla polskich studentów barierą nie do przeskoczenia.