Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Słownik języka studenckiego

3 października 2003

Starsi koledzy z uczelni mówią szyfrem? Spokojnie, studencki język nie jest taki straszny. W jego opanowaniu pomoże poniższy słowniczek.

Ćwiczenia
zajęcia praktyczne powiązane z wykładem. Obejmują omówienie trudniejszych zagadnień poruszanych na wykładach. To na ćwiczeniach studenci powinni zadawać pytania, dyskutować, rozwiewać swoje wątpliwości.

Dziekan
szef wydziału, od niego zależy wiele decyzji związanych z codziennym życiem studentów.

Dziekanat
tu załatwia się wszystkie formalności: od wydania legitymacji studenckiej czy indeksu po odbiór dyplomu. Od pracującej w dziekanacie pani zależy czasem więcej niż od całej wydziałowej profesury. To ona przyjmuje wszelkie podania, wystawia zaświadczenie, ona może udzielić (albo nie) rad, jak załatwić urlop dziekański i inne sprawy studenckie sprawy. Warto mieć z nią dobre relacje.

Dziekanka
potoczna nazwa urlopu przyznawanego przez dziekana studentowi, który ma rodzinne problemy, jest chory lub wyjeżdża za granicę.

Egzamin
sprawdzian wiedzy, który musi przejść każdy, zwykle na koniec semestru.

Fuksówka
(otrzęsiny) - zabawa dla studentów I roku wprowadzająca ich do społeczności żakowskiej, często połączona z mniej lub bardziej śmiesznymi próbami i konkursami.

Giełda
miejsce, gdzie zdaje się egzamin lub zdobywa zaliczenie. Studenci, którzy mają wyznaczony inny termin zdawania, mogą przyjść "na giełdę", by dowiedzieć się, jakie są pytania, za co się wylatuje, a nawet jak warto się ubrać lub co jeszcze w ostatniej chwili przeczytać.

Immatrykulacja
uroczystość przyjęcia nowych studentów na I rok studiów po złożeniu ślubowania podczas inauguracji roku akademickiego.

Indeks
wygląda jak pamiętnik, ale jego znaczenie jest o wiele większe. Stanowi swoisty studencki dzienniczek, gdzie wykładowcy wpisują oceny, zaliczenia.

Instytut
jednostka organizacyjna na uczelni, która prowadzi pracę badawczą i naukowo-badawczą, związaną z określoną grupą przedmiotów nauczania lub specjalności naukowych. Może działać wewnątrz wydziałów lub poza nimi.

Its
indywidualny tok studiów przeznaczony dla studentów, którzy wykazują wybitne uzdolnienia. Zgodę na its wydaje dziekan na wniosek studenta, złożony przed rozpoczęciem roku akademickiego (semestru). Dziekan w porozumieniu ze studentem wyznacza opiekuna. Ten z kolei ustala ze studentem indywidualny tok i program studiów.

Juwenalia
święto studentów. Każdy czeka na nie z utęsknieniem, bo w trakcie święta imprezom, koncertom i wygłupom nie ma końca.

Karta egzaminacyjna
drugi dokument po indeksie, w którym wpisywane są oceny z poszczególnych przedmiotów. Karta pozostaje w dziekanacie w aktach osobowych studenta. Otrzymuje się ją przed rozpoczęciem egzaminów i zaliczeń, a oddaje po uzyskaniu wszystkich wpisów.

Kolokwium
(koło, kolos) - pisemny sprawdzian wiedzy studenta przed sesją egzaminacyjną. Niektórzy wykładowcy uznają kolokwium za jeden z elementów składowych egzaminu, inni uważają, że jest to warunek konieczny do zaliczenia zajęć.

Konsultacje
porady i wskazówki związane z programem nauczania, których udzielają pracownicy naukowi podczas specjalnie wyznaczonych dyżurów. Każdy student ma prawo pojawić się w godzinach konsultacji u wykładowcy i poprosić go o wyjaśnienie trudniejszych kwestii. Każdy wykładowca ma obowiązek takie godziny przeznaczyć dla studentów i być w tym czasie dostępny.

Laboratoria
(labory, laborki) - ćwiczenia praktyczne towarzyszące najczęściej naukom ścisłym - tutaj jest miejsce na eksperymenty.

Lektorat
zajęcia z języka obcego.

Licencjat
tytuł zawodowy, który uzyskuje się po odbyciu studiów licencjackich (zwykle trzy lub trzy i pół roku). Potem można kontynuować naukę na studiach magisterskich.

Magister
tytuł, który - jak dobrze pójdzie - otrzyma student po 5 (czasem 4,5 lub 6-ciu) latach nauki.

Opiekun roku
nauczyciel akademicki wyznaczony przez władze wydziału do opieki nad danym rokiem studentów. Do niego należy zwracać się ze wszystkimi sprawami związanymi z tokiem studiów

Poprawka
kolejna szansa na zdanie egzaminu.

Profesor
niekwestionowany autorytet na uczelni. Przez lata zdobywał wiedzę i teraz przekazuje ją innym. Od 1990 roku są dwa tytuły profesorskie: profesor zwyczajny i nadzwyczajny. Wbrew pozorom profesor zwyczajny stoi wyżej w hierarchii od profesora nadzwyczajnego.

Prorektorzy
zastępcy rektora. Na uczelni jest ich zwykle czterech, pięciu. Każdy z nich zajmuje się inną dziedziną - są więc np. szefowie do spraw studenckich, finansowych czy tych związanych z kształceniem.

Rada wydziału
to ona uchwala programy nauczania i plany studiów. Ustala, które przedmioty są obowiązkowe, a które do wyboru. Te decyzje muszą być jednak zaakceptowane przez senat uczelni.

Rektor
szef uczelni. Reprezentuje ją na zewnątrz, jest przełożonym wszystkich jej pracowników i studentów. Podpisuje uchwały senatu uczelni, którego jest przewodniczącym. Ogłasza dni wolne od zajęć, święta uczelni. Decyduje o terminie i długości sesji egzaminacyjnej. Kadencja rektora trwa trzy lata - jedna osoba może pełnić tę funkcję najwyżej dwie kadencje.

Samorząd studencki
po prostu wszyscy studenci uczelni. Potocznie określa się tak zarząd samorządu, czyli przedstawicieli poszczególnych wydziałów. Ich głównym celem jest ochrona interesów studenta, ale również przydzielanie łóżek w obleganych akademikach, rozpatrywanie wniosków o stypendia, organizowanie wakacyjnych obozów czy juwenaliów. W wyborach do samorządu może startować każdy student, nawet pierwszego roku.

Semestr
przeważnie 4 miesiące nauki. Kończy się egzaminami i zaliczeniami.

Senat
najważniejsza kolegialna władza w szkole. To on wybiera rektora, uchwala statut, na wniosek rad wydziałów tworzy i likwiduje kierunki studiów, nadaje doktoraty honoris causa. W senacie oprócz rektora zasiadają prorektorzy, dziekani wydziałów oraz wybrani przedstawiciele z nauczycieli akademickich i samorządu studenckiego.

Sesja
czas, w którym trzeba zdać egzaminy.

Sesja poprawkowa
ratunek dla tych, którym nie powiodło się na egzaminach w normalnej sesji.

Spadochroniarz
student, który musi powtórzyć rok.

Starosta
osoba, która przewodzi grupie studentów. Reprezentuje ich interesy i pośredniczy w relacjach dziekanat - studenci.

Stypendium naukowe
(stypa) - jest przyznawane tym, których średnia ocen przekracza wyznaczony przez uczelnię próg.

Szpieg
pełen pożytecznych informacji internetowy portal studentów Politechniki Gdańskiej (www.szpieg.gda.pl).

Walet
osoba, która mieszka w akademiku na dziko. Nie ma przyznanego pokoju, ale za zgodą lokatorów, mieszka tam.

Warunek
ultimatum od dziekana, które trzeba wypełnić, aby być dalej studentem. Na przykład, mimo oblania egzaminu, przepuszczają nas na następny rok, pod warunkiem, że zaliczymy dany przedmiot w określonym terminie.

Wolny słuchacz
osoba, która zdała egzaminy wstępne, ale nie została przyjęta z braku miejsc. Studia na prawach wolnego słuchacza nie mogą trwać dłużej niż jeden rok i student płaci za nie jak za studia zaoczne.

Wykład
nie ma nic bardziej charakterystycznego dla wyższej uczelni, jak zajęcia w formie wykładów. Do prowadzenia wykładów mają prawo samodzielni pracownicy naukowi, czyli profesorowie i adiunkci. Są wykłady obligatoryjne, obowiązkowe dla wszystkich studentów i przewidziane programem studiów oraz wykłady fakultatywne, na które mogą przychodzić studenci różnych kierunków i wydziałów. Na przykład studenci polonistyki mogą znaleźć interesujący dla siebie wykład na historii sztuki czy filozofii.

Zajęcia
tak się nazywają lekcje na studiach. To zarówno wykłady jak i ćwiczenia.

Zaliczenie
jest konieczne do tego, aby podejść do egzaminu. Polega na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności studenta. Bez zaliczenia student nie może przystąpić do egzaminu w sesji. Zaliczenie może być na ocenę lub tylko na tzw. zalkę, które wpisuje się do indeksu. U niektórych wykładowców zaliczenie jest bardzo trudne, inni uważają, że to formalność i wpisują "zalki" wszystkim studentom.

Zbój
ostatnie koło ratunkowe rzucone studentowi przez wykładowcę - egzamin, na którym można zaliczyć za jednym zamachem kilka kolokwiów.

Zerówka
szansa zdania egzaminu jeszcze przed podstawowym terminem. Praktykuje się, że uzyskane na niej "dwóje" nie są wpisywane do indeksu.

 


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę