Podczas inauguracji roku akademickiego nowo przyjęci na studia pierwszego roku oraz na studia doktoranckie złożyli uroczyste ślubowanie, stając się pełnoprawnymi członkami społeczności akademickiej SGGW.
SGGW w nowym roku akademickim zaoferowała 37 zróżnicowanych kierunków studiów. Zainteresowanie naszą uczelnią nie słabnie. Podobnie jak w roku ubiegłym na studia stacjonarne w SGGW aplikowało blisko 11,5 tysiąca osób, czyli średnio 3 kandydatów na jedno miejsce.
Prof. dr hab. Alojzy Szymański, rektor SGGW, w swoim wystąpieniu inauguracyjnym wskazał atuty naszej uczelni, podkreślił jej wyjątkowy rozwój na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Profesor Alojzy Szymański zwracając się do studentów rozpoczynających naukę w naszej uczelni mówił między innymi:
"Niesiecie ze sobą młodzieńcze marzenia i wielki zapał. Każdy z Was jest indywidualnością. Każdy z Was stoi w obliczu wielu wyzwań cywilizacyjnych oraz możliwości wyboru różnych dróg życia. Zadbajcie o swój rozwój, wykorzystując możliwości, jakie Uczelnia Wam stwarza w obszarze aktywności naukowej, kulturalnej, społecznej, artystycznej i sportowej. Pamiętajcie, że jesteście dziedzicami dorobku wielu pokoleń, które łączy Uczelnia o nazwie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nazwie niewspółczesnej, ale wyróżniającej spośród innych uczelni i dającej tak bardzo potrzebną tożsamość. Nazwie, która jest marką i która wskazuje, że nadrzędną misją SGGW jest: „(…) służenie rozwojowi gospodarczemu i intelektualnemu polskiego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich, gospodarki żywnościowej i szeroko rozumianego środowiska naturalnego”.
Rektor Szymański podkreślił w swoim przemówieniu, że: "Wybierając studia w SGGW dokonaliście właściwego wyboru, bowiem 80% naszych absolwentów podejmuje pracę bezpośrednio po studiach, praca 64% związana jest z ukończonym kierunkiem i aż 62% absolwentów ocenia studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego bardzo dobrze. Życzę Wam zadowolenia ze studiów. Życzę Wam, by SGGW była dla Was miejscem, w którym spędzicie najlepsze lata swego życia, by był to dla Was życzliwy, wypełniony przyjaciółmi drugi dom, do którego zawsze będziecie mogli powrócić."
Ponieważ rok akademicki 2015/2016 jest ostatnim dla władz Uczelni w obecnym ich składzie, rektor A. Szymański zaprezentował najważniejsze osiągnięcia ostatnich dwóch kadencji."SGGW, podobnie jak inne polskie uczelnie, zaczyna odnotowywać skutki niżu demograficznego w obszarze studiów niestacjonarnych. W roku akademickim 2008/2009 na 27 kierunkach studiowało u nas 25 tysięcy studentów, obecnie jest podobnie. Zmieniła się natomiast struktura studiujących w kierunku wzrostu udziału studentów studiów stacjonarnych. Realizujemy na nich wszystkie zaplanowane kierunki. W okresie ostatnich 5 lat obserwujemy też znaczący wzrost liczby studentów - cudzoziemców - z 293 w 2009 roku do 765 w 2014 roku, z tej liczby 454 realizowało pełny program studiów kończący się dyplomem.
Od roku akademickiego 2012/2013 uruchomiono 10 nowych kierunków studiów. Jest ich obecnie 37.
W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się: finanse i rachunkowość oraz dietetyka, na których o jedno miejsce ubiegało się około 10 osób oraz weterynaria - prawie 7. Średnio o 1 miejsce ubiegały się na studiach stacjonarnych I stopnia 3 osoby.
Gorąco dziękuję wszystkim Państwu, którzy dbają o rozwój dydaktyki w SGGW i właściwy poziom nauczania, pamiętając o tym, że dobremu kształceniu musi towarzyszyć wychowanie w duchu wartości stanowiących podstawy naszej tożsamości i kultury.
Pozytywny wynik rekrutacji jest rezultatem wielu czynników, między innymi: pozycji uczelni w świecie nauki, jakości nauczania i współpracy z gospodarką, pozytywnych ocen Polskiej Komisji Akredytacyjnej, warunków studiowania oraz przyznanych uczelni miejsc rankingowych, tytułów i wyróżnień. Kilka z nich wymienię:
w światowym rankingu TopUniversities2014 SGGW zakwalifikowano do pierwszej setki najlepszych światowych uczelni w dziedzinie rolnictwo i leśnictwo,
w Rankingu Reputacji Polskich Uczelni Premium Brand 2015, zajęliśmy 9 miejsce,
w rankingu Webometrics z 2015 roku - 11 pozycję wśród uczelni krajowych,
uczelnia po raz piąty od 2010 roku otrzymała przyznawany przez Akademickie Centrum Informacyjne tytuł „Najbardziej innowacyjnej i kreatywnej uczelni w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych”,
z rezultatem 8.1 na 10 punktów wyróżniono ją certyfikatem „International Student Satisfaction”.
Wysoko cenimy wszystkie przyznane nam nagrody i wyróżnienia. Instytucjom i osobom, które je przyznały składam w imieniu całej społeczności SGGW wyrazy wdzięczności i serdeczne podziękowania."
Podczas uroczystości wykład inauguracyjny pt. „SGGW i Warszawa w pierwszym roku powojennym” wygłosił prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, profesor Instytutu Historii PAN.
W uroczystości uczestniczyło wielu zaproszonych gości z ministerstw i instytucji współpracujących z uczelnią, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji publicznej, lokalnej oraz kościoła, a także Senat SGGW, pracownicy i studenci uczelni.
Uroczystość uświetnił Chór Akademicki SGGW, Chór Kameralny oraz Zespół Artystyczny "Promni".