Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Punkty zamiast ocen

2 października 2003

Ten dokument osobiście niezwykle mnie cieszy i satysfakcjonuje – mówił Jerzy Stuhr, rektor krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, prezentując podczas wczorajszej inauguracji roku akademickiego dokument zbliżający uczelnię do standardów europejskich, czyli wprowadzający system punktowy w procesie oceniania studentów.

Tym samym teoretycznie uczelnia jest przygotowana na przyjęcie studentów zagranicznych, może nawet od drugiego semestru pojawią się u nas dwaj Hiszpanie – mówił prof. Stuhr w czasie wcześniejszej konferencji prasowej. To opracowanie wprowadzające nowe standardy nauczania, podobnie jak i nawiązanie ścisłej współpracy z warszawskim Teatrem Rozmaitości, gdzie kilku najlepszych studentów krakowskiej PWST spędzi ten rok akademicki, pracując pod opieką Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Anny Augustynowicz, zaliczył rektor do ważnych faktów w rozwoju uczelni. Jasnym punktem, powodem do dumy jest też Teatr PWST; w minionym sezonie wystawił siedem premier, teraz zapowiada pięć – w tym najbliższe: "Zieloną gęś" Gałczyńskiego w reżyserii Marty Stebnickiej, "Villa dei Miseri", inspirowany malarstwem Jerzego Nowosielskiego, czerpiący z poematów T.S. Eliota autorski spektakl Piotra Cieplaka oraz "Balkon" Geneta, który przygotuje Agata Duda-Gracz.
 
O tych istotnych dla życia PWST kwestiach mówił rektor w przemówieniu inauguracyjnym, podkreślając również misję tej uczelni – dbanie o tożsamość i rangę polskiej sztuki. Jako przykład przywołał teatr Tadeusza Kantora, wieńcząc ten wątek słowami: – Musimy nie zapomnieć, skąd jesteśmy, gdzie jest nasze Wielopole.
 
Uroczystość w Sali im. Wyspiańskiego była takoż okazją do honorów i podziękowań. Prorektor uczelni, wybitna aktorka prof. Anna Polony odebrała z rak wiceministra kultury Macieja Klimczaka Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przechodzący na emeryturę prof. Tadeusz Malak otrzymał wielką owację studentów, podobnie jak Małgorzata Uliwska, która przepracowała w uczelnianej bibliotece lata całe (– Była już w czasach moich studiów – wspominał rektor). Owacją na stojąco i gorącymi brawami dziękowano za pół wieku pracy w uczelni prof. Edwardowi Dobrzańskiemu. Dwukrotnie wspominał Jerzy Stuhr zasługi dla sprawnego funkcjonowania uczelni jej dyrektora administracyjnego Franciszka Gałuszki.
 
Gościem inauguracji byli wychowanek krakowskiej PWST Olgierd Łukaszewicz - prezes ZASP, jak i prof. Jerzy Pomianowski, który w wykładzie inauguracyjnym starał się dowieść ważności i nieodzowności teatralnej rampy. A adresował wykład m.in. do 35 nowych studentów - w tym 28 na Wydziale Aktorskim i siedmiu na Wydziale Reżyserii Dramatu, który właśnie rozpoczął swe 30-lecie. Jak przypominała wczoraj prodziekan Ewa Kutryś, trzy dekady temu indeksy odbierali Krystian Lupa i Mikołaj Grabowski, obecny dziekan i dyrektor Starego Teatru.
 
Tak więc 133 studentów znów ożywiło obiekty teatralnej uczelni; rektor życzył im wczoraj sukcesów, ale też, żegnając, zapowiedział – i do zobaczenia podczas sesji. W tej po raz pierwszy przyjdzie przyszłym aktorom i reżyserom zbierać punkty zamiast ocen.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę