Traktat Akcesyjny oraz wejście Polski do Unii Europejskiej to główne tematy spotkania premiera Leszka Millera z młodzieżą ze szkół średnich z: Torunia, Chełmży, Gronowa, Grudziądza i Warszawy oraz ze studentami z Piły, które odbyło się 17 kwietnia w Sejmie RP.
Podczas spotkania szef rządu mówił o wczorajszym podpisaniu przez Polskę Traktatu Akcesyjnego, podkreślając ogromną wagę tego wydarzenia oraz jego znaczenie dla przyszłych pokoleń. Tym historycznym aktem połączyła się podzielona niegdyś na wschód i zachód Europa. Premier podkreślił, że skutki decyzji w sprawie integracji z UE dotyczyć będą przede wszystkim młodych ludzi, których dorosłe życie upływać będzie albo w Polsce należącej do UE, albo pozostającej poza wspólnotą europejską. Jego zdaniem, gdy Polska będzie w UE, nastąpi przyspieszenie modernizacji kraju. Będziemy "częścią europejskiego mocarstwa", które po rozszerzeniu będzie się jeszcze bardziej liczyć w konkurencji światowej.
Wejście Polski do Unii Europejskiej jest ogromną szansą dla młodego
pokolenia. Szef rządu podkreślił, że w Unii młodzi ludzie, oczywiście po
spełnieniu wymaganych warunków, będą mogli studiować na dowolnej europejskiej
uczelni i wyjeżdżać bez przeszkód, aby zdobywać nowe doświadczenia, nowe
kwalifikacje w różnych europejskich krajach. Jego zdaniem, młodzież ma wielką
rolę do odegrania w związku z członkostwem w Unii, ponieważ młodzi ludzie mają
więcej wyobraźni i odwagi w mierzeniu się z nowymi zadaniami. - Próbujcie
przekazać ten swój optymizm, tę wielką odwagę innym, którzy nie tak
entuzjastycznie odnoszą się do Unii, zdobądźcie o niej jak najwięcej wiedzy i
dzielcie się nią - mówił premier.
Leszek Miller zaznaczył, że gdyby Polska
nie weszła do Unii, a uczyniliby to jej sąsiedzi, pozostałaby "izolowanym
półwyspem wrzynającym się w tkankę Europy Zachodniej". - Kraj rozwijałby się -
powiedział premier - ale znacznie wolniej, byłyby bariery celne, ucieczka
inwestycji, spowolnienie rozwoju, jeszcze większe problemy na rynku pracy.
Młodzi ludzie pytali premiera jak widzi rolę młodzieży w integracji z UE i co uważa za największy sukces w negocjacjach. Premier ocenił, że jest to uzyskanie najlepszych warunków ze wszystkich krajów kandydujących.
Minister - członek Rady Ministrów Lech Nikolski mówił o podpisanym wczoraj - niemal w tym samym momencie, w Atenach na suwalszczyźnie Traktacie na rzecz Referendum - "Tak dla Polski", oraz zachęcał do składania kolejnych podpisów symbolicznego poparcia.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: marszałek Sejmu Marek Borowski, sekretarz stanu szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów Aleksandra Jakubowska, sekretarz stanu w KPRM i rzecznik prasowy Michał Tober.