Czternaście uczelni publicznych i niepublicznych w kraju założyło konsorcjum "Edukacja dla przedsiębiorczości". Rektorzy, podpisując porozumienie, zdecydowali o zaangażowaniu potencjału naukowego i dydaktycznego szkół do wspierania rozwoju przedsiębiorczości. Wicepremier Jerzy Hausner, który poparł inicjatywę, podkreśla, że to na przedsiębiorcach i ich firmach spoczywa ciężar ożywienia gospodarczego i poprawy koniuktury.
Przedsiębiorca idzie do szkoły - tak w praktyce ma wyglądać program opracowany przez czternaście szkół wyższych. Ich rektorzy przygotowali wstępny harmonogram zajęć na rok 2004. Biznesmeni, urzędnicy samorządowi oraz absolwenci szkół wyższych będą mogli brać udział w specjalistycznych szkoleniach między innymi na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, w szkołach zarządzania w Rzeszowie i Kwidzynie, na uniwersytetach łódzkim i Jagiellońskim oraz politechnikach gdańskiej i warszawskiej.
O tym, że przedsiębiorcy powinni stale podnosić kwalifikacje, jest przekonany wicepremier Hausner. Zdaniem wicepremiera, od przedsiębiorców zależy tempo wzrostu gospodarczego.
Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ważną część sektora gospodarki w Unii Europejskiej, według Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej zatrudniają one 66 procent ludności. W Polsce o cztery procent mniej. W Europie małe i średnie firmy wytwarzają 60 procent PKB, a u nas połowę.