Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ożywcze warsztaty

25 lipca 2003

Nietypową propozycję dla młodzieży, głównie ze wsi, przedstawiła ostatnio Międzynarodowa Koalicja dla ochrony Polskiej Wsi. Chodzi o zachęcenie młodych do nauki zawodów, które niemal już wyginęły. I nie idzie tu tylko o zabawę, ale o konkretne umiejętności, dzięki którym można nawet zarabiać.

ICPPC (skrót od angielskiej nazwy koalicji) jest organizacją znaną z walki o utrzymanie tradycyjnego charakteru wsi polskiej. Podczas trzydniowego warsztatu można więc nauczyć się np. budowania domu z gliny i słomy. Taki dom stoi zresztą w obejściu dyrektorki ICPPC, Jadwigi Łopaty, także uczestnicy tego warsztatu będą mogli obejrzeć go niejako w działaniu. Prócz glinianego budownictwa propozycja obejmuje siedem innych warsztatów. Można więc będzie nauczyć się ekologicznej uprawy roślin, w tym ziół, a także tradycyjnego przetwórstwa, nabyć umiejętności w rzeźbieniu w drewnie, malowaniu na szkle lub robienia wianków oraz wyszywania, koronkarstwa i przędzenia wełny. Przewidziane są też zajęcia z garncarstwa, koszykarstwa, kowalstwa oraz gotowania potraw regionalnych, w tym pieczenia chleba.

Umiejętności te mogą się wydawać mało przydatne we współczesnym świecie, ale coś w tym musi być, skoro praktyczni Austriacy wprowadzają ich naukę do programów szkół rolniczych. Jest to zwłaszcza przydatne w rejonach nastawionych na agroturystykę, gdzie przy okazji można turystom sprzedać swoje wyroby lub zachęcić ich do przyjazdu, oferując tradycyjną kuchnię.

Chętni do nauki muszą pokryć koszty dojazdu do Stryszowa, gdzie odbywać się będą zajęcia. Natomiast udział w warsztatach jest bezpłatny, podobnie jak zakwaterowanie i wyżywienie, gdyż sfinansowała je dotacja z ambasady Holandii. Uczestniczyć w nich mogą młodzi ludzie w wieku od 18 do 25 lat. Każdy z nich może zadeklarować udział tylko w trzech rodzajach zajęć, które rozpoczną się pod koniec sierpnia, a zakończą w grudniu.

Aby skorzystać z tej oferty, należy wypełnić formularz, zawierający dane uczestnika, deklarację co do rodzaju interesującego go warsztatu i odpowiedź na pytania: dlaczego chcę brać udział w warsztatach i jak zamierzam wykorzystać zdobyte umiejętności. Zgłoszenia należy przesłać do 3 sierpnia br. na adres: Fundacja ICPPC 34-146 Stryszów 156 lub mailem:biuro@icppc.pl. Wcześniej lepiej jednak dowiedzieć się o szczegółach, dzwoniąc pod numer: 0338797114.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę