Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nauka przez Internet coraz popularniejsza

28 listopada 2003

Ponad 1000 osób skorzystało do tej pory z internetowych form edukacji, które prowadzi Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji (COME) Uniwersytetu Warszawskiego.

O możliwościach i ograniczeniach związanych z nauką przez internet rozmawiano podczas środowego spotkania na Uniwersytecie.

COME prowadzi kursy i studia internetowe od 2000 roku. W pierwszym roku skorzystało z nich 73 osoby, w 2001 - 107, rok później 358, a w bieżącym 585 osób.

Chętni mogą zapisać się m.in. na internetowe studia podyplomowe: z psychologii zmian i postaw oraz integracji europejskiej, a także kursy pisania streszczeń w języku angielskim czy pedagogiki międzykulturowej.

Z internetowych form edukacji skorzystały dotychczas osoby zamieszkałe w Polsce, a także zagranicą, m.in. w Argentynie, Katarze, Singapurze, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Zdaniem dyrektora COME, prof. Grażyny Wieczorkowskiej, studia internetowe polegają na interakcji między wykładowcami i słuchaczami oraz między uczestnikami takich form edukacji, a nie na umieszczaniu informacji w internecie. Uważa ona, że ważne jest tworzenie form aktywizujących i sprawdzających wiedzę studenta.

Zwolennicy nauki przez internet podkreślają, że takie kształcenie daje możliwość dostosowania nauki do własnego czasu i tempa, szybki kontakt z wykładowcą, a koszty zdobywania wiedzy są mniejsze. Ponadto studenci "wirtualni" są zmuszeni do większej aktywności w zdobywaniu wiedzy, dzięki czemu np. lepiej rozumieją czytane lektury.

Przeciwnicy uważają, że nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z wykładowcą, a korzystający z takiej formy kształcenia nie posiadają dostatecznej motywacji do nauki.

Uczestnicy kursów internetowych, które prowadzi COME przez swoje hasło otrzymują dostęp do materiałów dydaktycznych. Do nauki często wykorzystuje się również książki lub płyty CD wysyłane pocztą. Na wykonanie określonych zadań studenci mają tydzień, a wyniki pracy sprawdzane są za pomocą testów on-line i, jak w przypadku studiów, egzaminów przeprowadzanych przez wykładowców. Osoby uczące się na studiach podyplomowych biorą dodatkowo udział w wykładach podczas zjazdów na uczelni.

"Kursy przez internet są bardzo wygodne, zwłaszcza dla osób które pracują. Poza tym lubię nowości, a jest to jeszcze u nas nowa forma nauki i chciałam jej spróbować, mimo że skończyłam już studia" - powiedziała jedna z uczestniczek kursów języka angielskiego, Joanna Piątkowska.

W kraju edukację internetową prowadzą m.in. Politechnika Warszawska i Polski Uniwersytet Wirtualny - wspólna inicjatywa Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie i Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Centrum Otwartej Edukacji Multimedialnej, organizator środowego spotkania, jest międzywydziałową jednostką Uniwersytetu Warszawskiego. Powołane zostało w 1999 roku. Zajmuje się m.in. przygotowywaniem i prowadzeniem otwartych kursów multimedialnych, promowaniem działań uniwersytetu w zakresie multimedialnej edukacji otwartej oraz współpracą z podobnymi instytucjami w kraju i zagranicą.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę