Uczniowie klas maturalnych szkół średnich powinni dobrze zastanowić się nad wyborem kierunku, na jakim chcieliby studiować. Coraz częściej tytuł magistra nie daje pewności zatrudnienia. Jednak, jeżeli ogólna liczba bezrobotnych, legitymujących się wyższym wykształceniem spadła, to liczba nauczycieli wśród nich rośnie.
Obecnie w powiecie olkuskim jest 8,4 tys. osób pozostających bez stałego zatrudnienia. Jest to o ponad tysiąc mniej niż rok temu. Spadek bezrobocia objął także osoby z wyższym wykształceniem.
Obecnie w olkuskim "pośredniaku" zarejestrowanych jest 647 osób, posiadających tytuł magistra. Jest to o około o 40 mniej, niż przed rokiem. Ponad 70 proc. z nich to kobiety. W większości to ludzie młodzi, którzy jeszcze nigdy nie pracowali. Co czwarta z nich to ubiegłoroczni absolwenci.
Wśród bezrobotnych z wyższym wykształceniem po raz pierwszy grupą najliczniej reprezentowaną są nauczyciele. Mimo spadku bezrobocia, ich liczba w ciągu ostatniego roku wzrosła z 70 w styczniu do ponad 100 w grudniu. Przeważnie są to kobiety. Najwięcej, ponieważ 20 osób to specjaliści od nauczania początkowego. Ponadto wśród bezrobotnych jest 17 nauczycieli przedszkoli, 11 pedagogów szkolnych, 9 nauczycieli języka polskiego, tyluż samo filologów języków obcych, a kolejnych 8 to katecheci.
Ta sytuacja wiąże się z postępującym niżem demograficznym, który najwcześniej dotknął szkół podstawowych, stąd najwięcej specjalistów nauczania początkowego na listach olkuskiego "pośredniaka", a obecnie dotyka także szkół średnich i gimnazjów. Wiąże się to z brakiem przyjęć absolwentów uczelni pedagogicznych, co widać po liczbie bezrobotnych w stosunkowo młodym wieku.Sytuacja bezrobotnych nauczycieli prawdopodobnie może się zmienić dopiero za dwa lata, kiedy zmieniają się obecnie obowiązujące przepisy. Wtedy można spodziewać się masowych odejść ze szkół nauczycieli-emerytów. Wtedy zostanie zlikwidowany zapis o przejściu na emeryturę z Karty Nauczyciela, który mówi, że nauczyciel nabywa prawo do emerytury po przepracowaniu 30 lat, w tym 20 lat "przy tablicy". Po tym roku nauczycieli będą obowiązywały ogólne zasady emerytalne. Teraz, mimo nabytych uprawnień mogą uczyć dalej, chyba, że sami zdecydują się odejść na emeryturę. Do tej pory prawdopodobnie, jak to ma miejsce obecnie w szkołach będą pracowali nauczyciele mający uprawnienia emerytalne. O skali tych zmian może świadczyć fakt, iż za dwa lata tylko w szkołach średnich, prowadzonych przez olkuskie Starostwo Powiatowe oraz placówkach, będących w gestii gminy Olkusz będzie 200 nauczycieli, którzy nabędą uprawnienia emerytalne.