Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Najpopularniejsze kierunki studiów 2003

4 grudnia 2003

Pedagogika, na drugim miejscu informatyka, po niej zarządzanie i marketing - to najczęściej wybierane kierunki studiów dziennych w tym roku na uczelniach państwowych podległych MENiS.

"Gazeta" dotarła do najświeższych danych o tegorocznej rekrutacji na studia dzienne w uczelniach państwowych podległych MENiS. Rekordowo, bo ponad 36 tys. maturzystów w całym kraju zdawało na pedagogiczne studia dzienne. To już drugi rok z rzędu, kiedy pedagogika jest najczęściej wybieranym kierunkiem (w ub. roku starało się na nią dostać 35,8 tys. maturzystów). Tak jak przed rokiem także podczas tej rekrutacji po pedagogice są: informatyka, zarządzanie i marketing, prawo, ekonomia i psychologia. Z pierwszej dziesiątki wypadło budownictwo, jego miejsce zajęła ochrona środowiska.

To, że kierunek jest najpopularniejszy, nie znaczy jednak, że najtrudniej się na niego dostać, dla chętnych właśnie na takie kierunki uczelnie przygotowują najwięcej miejsc. Dlatego na jedno miejsce na pedagogice przypadało średnio czterech kandydatów, na informatyce nieco ponad czterech, a na zarządzaniu dwa i pół. Wyjątkiem wśród pierwszej dziesiątki najpopularniejszych kierunków jest psychologia - o indeks walczyło na tym kierunku 13,2 kandydata.

Regułą była bardzo wysoka konkurencja na kierunkach, na których chętnych jest w sumie dużo mniej, ale miejsc w całym kraju bardzo mało - kilkanaście czy kilkadziesiąt. Np. na italianistykę zgłosiło się ponad 13 kandydatów na miejsce, na reżyserię prawie 9, na filologię duńską ponad 7.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę