Od drugiego semestru roku akademickiego 2002/2003 Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej planują uruchomienie podyplomowego studium wiedzy o państwie i społeczeństwie w latach 1939 – 89. Wiadomość przekazała PAP rzecznik uniwersytetu Elżbieta Mulawa-Pachoł.
Studia trwać będą dwa lata. Skierowane są do absolwentów szkół wyższych, przede wszystkim nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego.
Decyzja o utworzeniu nowego kierunku na Wydziale Humanistycznym UMCS jest wyrazem realizacji postanowień umowy o współpracy zawartej w maju 2001 r. przez lubelski uniwersytet i IPN, której przedmiotem są m.in. plany prowadzenia wspólnych badań, współuczestnictwo w organizacji konferencji, współpraca w zakresie dydaktyki.
Kierownik studiów prof. Janusz Wrona poinformował, że program studiów obejmuje m.in. zagadnienia z podstaw prawno-ustrojowych naszego kraju i państw sąsiednich, tematy z historii najnowszej, w tym związane z polskim ruchem oporu w czasie II wojny światowej, dotyczące stosunków z mniejszościami narodowymi, (polsko-żydowskie, polsko-ukraińskie), roli i funkcjonowania kościoła katolickiego w PRL, emigracji, ruchu oporu w PRL, sowietyzacji Europy Środkowo-Wschodniej.