aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najlepsze liceum w Polsce

9 marca 2004

III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, tzw. Topolówka, zajęło pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu liceów przygotowanym po raz pierwszy przez tygodnik "Newsweek". Wyniki rankingu ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.

Przy opracowaniu rankingu brano pod uwagę skuteczność, z jaką maturzyści-absolwenci danej szkoły dostają się na studia na dobre uczelnie publiczne i niepubliczne.

Na drugim miejscu znalazło się I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, na trzecim - III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie, na czwartym - I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu, a na piątym - III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Na szóstym miejscu uplasowało się V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku, na siódmym - II LO im. dr. Władysława Pniewskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gdańsku, na ósmym - Anglojęzyczne Społeczne LO w Lęborku (woj. pomorskie), na dziewiątym - VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, na dziesiątym - II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie.

Z obliczeń dokonanych na potrzeby rankingu wynika, że aż 94 proc. ubiegłorocznych absolwentów "Topolówki" (potoczna nazwa szkoły wzięła się od ulicy Topolowej, przy której jest ona położona) rozpoczęło studia na dobrych uczelniach. Najwięcej z nich trafiło na Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański oraz Szkołę Główną Handlową i Uniwersytet Jagielloński.

"Kadra - nauczyciele, którzy cały czas dokształcają się, pracują z pasją i po prostu lubią młodzież. Potrzebne jest dobre porozumienie między nauczycielami i uczniami. Ważne jest także to, że Topolówka to szkoła pokoleniowa, z tradycjami. Niejednokrotnie jest tak, że uczyli się tu kiedyś rodzice, teraz uczą się dzieci. Mamy też świetne wyposażenie" - tak dyrektor szkoły Grażyna Bogusz tłumaczy wysoką pozycję swojej szkoły.

Przygotowując ranking, redakcja "Newsweeka" zwróciła się do 130 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (najlepszych według rankingu "N" z 2003 r.) z pytaniem, które licea ukończyli ich studenci I roku studiów dziennych. Ostatecznie informacje przysłało 112 szkół wyższych (pełna lista na www.newsweek.pl). Ale uniwersytety: Jagielloński, Śląski i Warszawski udostępniły informacje tylko o studentach największych wydziałów, zaś Akademia Medyczna w Białymstoku dane z miniankiet wypełnianych przez studentów.

"Brak informacji z pozostałych 30 renomowanych uczelni może nieco zaburzać ostateczny kształt rankingu. To oznacza, że wysokie miejsce szkoły w zestawieniu gwarantuje jej wysoką skuteczność, ale niższe noty mogą być konsekwencją braku danych, nie zaś gorszego poziomu nauczania" - czytamy na łamach "Newsweeka".


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę