Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nagrody w konkursie "Europa w szkole" 

26 maja 2003

Blisko 200 uczniów, 5 placówek oświatowych i 15 nauczycieli otrzymało w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie nagrody Europejskiego Konkursu Szkolnego "Europa w Szkole". 45 pedagogów uhonorowanych zostało także medalami Komisji Edukacji Narodowej – najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem: "Europa w świecie – współzależność i solidarność, zrozumienie i tolerancja – wyzwaniem dla przyszłości".

W 50. edycji konkursu w Europie, a 12. w Polsce wzięło udział ok. 75 tys. uczniów ze wszystkich województw.

Nie mam wątpliwości, że wy, najmłodsi Polacy, już jesteście w Unii Europejskiej. Wprawdzie z racji młodego wieku większość z was nie będzie mogła głosować w referendum, ale liczny wasz udział w konkursie jest aż nadto wyrazem waszego TAK dla Polski i TAK dla Europy –  napisał w liście do uczestników konkursu jego patron prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jesteście wspaniałym przykładem realizacji edukacji europejskiej w waszych szkołach –  powiedziała do zgromadzonych minister edukacji Krystyna Łybacka.

W konkursie "Europa w Szkole" wzięli udział uczniowie wszystkich typów szkół w wieku od 5 do 21 lat, którzy przygotowali prace indywidualne bądź w grupach. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie pracy plastycznej, pisemnej, fotograficznej, filmowej lub komputerowej. Tematy dla poszczególnych czterech grup wiekowych opracowało Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.

W grupach najmłodszych uczniowie wypowiadali się głównie plastycznie, zaś w starszych – pisemnie.

Wśród laureatów konkursu najwięcej jest uczniów z woj. śląskiego (31 osób) i łódzkiego (23); najmniej z woj. kujawsko-pomorskiego (2) oraz warmińsko-mazurskiego i opolskiego (po troje).

Wśród tegorocznych laureatów konkursu znalazło się dwoje uczniów Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie Polskiej w Wiedniu.

Narysowałam dzieci jadące autobusem. Dzieci bawią się, śpiewają i są bardzo kolorowe, mają niebieskie i czerwone włosy –  tak swoją pracę opisała Angelika Brzozowska, uczennica II klasy szkoły podstawowej w Żyrardowie (woj. mazowieckie).

W swojej pracy próbowałam przekonać, że udział w referendum europejskim jest nie tylko naszym prawem, ale i obowiązkiem –  powiedziała Marysia Ścibisz, tegoroczna maturzystka z Nowej Dęby (woj. podkarpackie).

To nie tylko rząd, to nie tylko premier wchodzi do Unii. Wchodzi cały naród, dlatego cały naród powinien głosować –  tłumaczyła. Praca Marysi to zapis jej rozmów, m.in. z burmistrzem, rolnikiem i studentką stosunków międzynarodowych.

Laureaci konkursu "Europa w Szkole" otrzymali pamiątkowe dyplomy, skierowania na europejskie zgrupowania młodzieży oraz zegarki ufundowane przez Radę Europy.

Europejski Konkurs Szkolny odbywa się pod patronatem Rady Europy, Wspólnoty Europejskiej i Europejskiej Fundacji Kultury. Celem konkursu jest krzewienie idei jednoczącej się Europy, włączenie dzieci i młodzieży w kształtowanie ogólnoeuropejskich wartości i wykorzystanie kultury jako uniwersalnego środka porozumienia.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę