MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

20 stycznia 2003

Od 1989 roku Komisja Europejska organizuje Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Finał zawsze odbywa się w innym europejskim mieście,  tegoroczny przeprowadzony zostanie w Budapeszcie, w trzeciej dekadzie września. Polskę reprezentować będą licealiści z Wrocławia i Kołobrzegu.

Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze oraz technikę. Młodzi naukowcy, w wieku od 15 do 20 lat (w Polsce są to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych) muszą przedstawić w nim wyniki własnych badań. Każdy kraj może zgłosić do finału najwyżej trzy prace młodych naukowców.

Kilka dni temu w Warszawie odbył się finał polskich eliminacji, na które nadesłano 3 prace z astronomii, 17 z biologii, 3 z chemii, 11 z ekologii, 5 z fizyki, 1 z matematyki i 2 z paleontologii. Pierwszą nagrodę (4 tys. zł) zdobyli Łukasz i Mariusz Jaremko z VII LO im. Baczyńskiego we Wrocławiu za pracę z immunologii, a jedną z drugich nagród (3 tys. zł) dostał za pracę z astronomii Radosław Poleski z LO im. Kopernika w Kołobrzegu. Właśnie te prace oraz ich autorzy pojadą reprezentować młodą polską naukę do Budapesztu we wrześniu. Wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, wypowiadając się na temat finału polskich eliminacji zwrócił uwagę, że od kilku lat po dużym zainteresowaniu ekonomią i marketingiem obserwujemy powrót do zainteresowań naukami ścisłymi.

Prof. Jan Madeyski z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący polskiego jury konkursu na pytanie czy  mamy szanse w finale ogólnoeuropejskim? – odpowiada – Od lat w całości konkursu liczą się przede wszystkim przedstawiciele Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski.

31 października 2003 roku mija termin nadsyłania prac na następne polskie eliminacje do Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Uczestniczyć w nich mogą uczniowie szkół średnich i studenci I roku urodzeni między 1 stycznia 1984 r. a 22 września 1989 r. Prace zgłoszone do konkursu powinny powstać przed podjęciem studiów oraz powinny być wcześniej nagrodzone w jednym z konkursów ogólnopolskich lub polecone przez pracownika naukowego ze stopniem naukowym co najmniej doktora. W pracach nie mogą być stosowane inwazyjne eksperymenty na zwierzętach. Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: www.fundusz.org.


POWIĄZANE

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytec...

5 sposobów na zbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem u dorosłych i dzieci według...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę