OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Język angielski dominuje w polskich szkołach

12 czerwca 2003

Ponad 62 procent uczniów polskich gimnazjów i szkół ponadpodstawowych uczy się, jako obowiązkowego, języka angielskiego, blisko 35 proc. – niemieckiego. Trzeci jest rosyjski (niespełna 10 proc.). Są to dane wynikające z raportu "Powszechność nauczania języków obcych w roku szkolnym 2002/2003", przeprowadzonego przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Dla porównania w szkołach krajów, należących do Unii Europejskiej, angielskiego uczy się 90 proc. uczniów. Wskaźniki nauczania języków obcych w polskich szkołach w ostatnich 10 latach zmieniły się zasadniczo. W latach 1992-1993 językiem dominującym był rosyjski (34 proc.), przed angielskim (18 proc), niemieckim i francuskim. Tylko wskaźnik nauczania francuskiego pozostał w zasadzie bez zmian (3,2 proc. w 1992, a obecnie - 3,8 proc.). Co trzeci siedmiolatek uczy się angielskiego, a co dziesiąty - niemieckiego. Wielu uczniów czwartych klas szkół podstawowych uczy się dwóch języków obcych: są to przeważnie angielski i niemiecki.

Rosyjski bez względu na rodzaj szkoły utrzymuje się na trzecim miejscu. Najczęściej rosyjskiego uczą się uczniowie w Lubelskiem (ponad 21 proc.), Mazowieckiem i Podlaskiem. Najrzadziej w Opolskiem (średnio, co czterdziesty uczeń), Dolnośląskiem (co trzydziesty) i Lubuskiem (jeden na dwudziestu pięciu). Angielskiego (jako obowiązkowego i nadobowiązkowego) uczą się najczęściej uczniowie w województwach: podlaskim (blisko 80 proc.), śląskim (ponad 76 proc.), lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Niemiecki jest najpowszechniejszy w Lubuskim (blisko 63 proc. uczniów), Dolnośląskim (55 proc.) i Zachodniopomorskim.

W krajach kandydujących do UE więcej uczniów niż w "Piętnastce" wybiera naukę języka niemieckiego (35 proc. w porównaniu z 10 proc.). W szkołach państw UE angielskiego uczy się 90 proc. uczniów, w szkołach krajów kandydujących - 59 proc. Z danych Eurobarometru (unijnego ośrodka badania opinii) wynika, że 59 proc. mieszkańców Unii Europejskiej nauczyło się języka obcego w szkole, co piąty - podczas wakacji zagranicznych, 17 proc. na kursach językowych, a drugie tyle w szkole podstawowej. 13 proc. mieszkańców Unii Europejskiej było samoukami przy nauce języka obcego. 69 proc. mieszkańców Unii Europejskiej zgodziło się z twierdzeniem, że każdy w UE może mówić po angielsku, a 22 proc. nie zgodziło się z takim twierdzeniem. Ponad 56 proc. mieszkańców Unii - jak wynika z badań Eurobarometru - mówi po angielsku, 35 proc. po francusku i blisko 34 proc. po niemiecku.


POWIĄZANE

Od 29 kwietnia do 13 maja 2025 r. można się ubiegać o wsparcie z Krajowego Planu...

Oświadczenie Sekretarz Rollins w sprawie dobrowolnego usunięcia sztucznych barwn...

Parlament europejski i Rada Europy osiągnęli porozumienie w sprawie nowoczesnych...


Komentarze

Brak komentarzy
07 maja

2℃

1018 hPa

9 km/h

czw
11℃

pią
12℃

sob
4℃

Wrocław
7 maja

2℃

1018 hPa

9 km/h

śro
13℃

czw
11℃

pią
12℃

Wrocław
...Gdy się przytrafi maj chłodny,dla zbóż, win, traw wygodny...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
AGRO-SORBa-KRIRa-KRUSAAA_SEJM_RPLASY_FSC

Kto zostanie Prezydentem RP_2025

Aby polskim rolnikom żyło się lepiej to Kto powinien zostać Prezydentem Polski! Kto, będąc Prezydentem RP nie zapomni o polski Rolniku!

Karol Nawrocki
Sławomir Mentzen
Marek Jakubiak
Artur Bartoszewicz
Szymon Hołownia
Rafał Trzaskowski
Magdalena Biejat
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę