Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Język angielski dominuje w polskich szkołach

12 czerwca 2003

Ponad 62 procent uczniów polskich gimnazjów i szkół ponadpodstawowych uczy się, jako obowiązkowego, języka angielskiego, blisko 35 proc. – niemieckiego. Trzeci jest rosyjski (niespełna 10 proc.). Są to dane wynikające z raportu "Powszechność nauczania języków obcych w roku szkolnym 2002/2003", przeprowadzonego przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Dla porównania w szkołach krajów, należących do Unii Europejskiej, angielskiego uczy się 90 proc. uczniów. Wskaźniki nauczania języków obcych w polskich szkołach w ostatnich 10 latach zmieniły się zasadniczo. W latach 1992-1993 językiem dominującym był rosyjski (34 proc.), przed angielskim (18 proc), niemieckim i francuskim. Tylko wskaźnik nauczania francuskiego pozostał w zasadzie bez zmian (3,2 proc. w 1992, a obecnie - 3,8 proc.). Co trzeci siedmiolatek uczy się angielskiego, a co dziesiąty - niemieckiego. Wielu uczniów czwartych klas szkół podstawowych uczy się dwóch języków obcych: są to przeważnie angielski i niemiecki.

Rosyjski bez względu na rodzaj szkoły utrzymuje się na trzecim miejscu. Najczęściej rosyjskiego uczą się uczniowie w Lubelskiem (ponad 21 proc.), Mazowieckiem i Podlaskiem. Najrzadziej w Opolskiem (średnio, co czterdziesty uczeń), Dolnośląskiem (co trzydziesty) i Lubuskiem (jeden na dwudziestu pięciu). Angielskiego (jako obowiązkowego i nadobowiązkowego) uczą się najczęściej uczniowie w województwach: podlaskim (blisko 80 proc.), śląskim (ponad 76 proc.), lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Niemiecki jest najpowszechniejszy w Lubuskim (blisko 63 proc. uczniów), Dolnośląskim (55 proc.) i Zachodniopomorskim.

W krajach kandydujących do UE więcej uczniów niż w "Piętnastce" wybiera naukę języka niemieckiego (35 proc. w porównaniu z 10 proc.). W szkołach państw UE angielskiego uczy się 90 proc. uczniów, w szkołach krajów kandydujących - 59 proc. Z danych Eurobarometru (unijnego ośrodka badania opinii) wynika, że 59 proc. mieszkańców Unii Europejskiej nauczyło się języka obcego w szkole, co piąty - podczas wakacji zagranicznych, 17 proc. na kursach językowych, a drugie tyle w szkole podstawowej. 13 proc. mieszkańców Unii Europejskiej było samoukami przy nauce języka obcego. 69 proc. mieszkańców Unii Europejskiej zgodziło się z twierdzeniem, że każdy w UE może mówić po angielsku, a 22 proc. nie zgodziło się z takim twierdzeniem. Ponad 56 proc. mieszkańców Unii - jak wynika z badań Eurobarometru - mówi po angielsku, 35 proc. po francusku i blisko 34 proc. po niemiecku.


POWIĄZANE

Spotkanie dyrektorów ds. wspólnej polityki rolnej odbyło się w dniach 10Th oraz ...

 Dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krako...

Po raz szósty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę