MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Doktorat honoris causa dla Javiera Solany

3 października 2003

Doktorat honoris causa dla Javiera Solany, wybitnego męża stanu, uświetnił czwartkową inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Inauguracja zakończyła obchody 300-lecia uczelni, które zaczęły się w ubiegłym roku. Rektor prof. Zdzisław Latajka mówił o wielu udanych imprezach, spotkaniach i ludziach, którzy z tej okazji odwiedzili Alma Mater
 
W nowy rok Uniwersytet wkracza w niezłej kondycji: z zyskiem na koncie, doświadczoną kadrą (1680 nauczycieli akademickich, w tym ponad 200 profesorów) i z armią studentów  ponad 42 tysiące. Wśród nich jest ponad 6300 nowo przyjętych, o 1100 więcej niż w ubiegłym roku. 
 
W badaniach naukowych też nie jest źle – 1500 projektów, w tym pięć finansowanych również przez UE, a ponad 180 przez KBN. W inwestycjach również nie najgorzej, chociaż potrzeb wiele. Udały się remonty w gmachu głównym, nową siedzibę ma Wydział Prawa i Administracji, wkrótce ruszy herbarium, rozpoczęła się budowa nowej biblioteki. Brakuje jednak pieniędzy na remonty starych, zabytkowych budynków. Senat UWr za zasługi dla tej uczelni wyróżnił sześć osób Złotymi Medalami Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
Medal z okazji 300-lecia uczelni otrzymał też Javier Solana, prof. fizyki. Nadanie mu honorowego tytułu było głównym punktem wczorajszej uroczystości. Ten polityk o wielkim międzynarodowym autorytecie, dyplomata o niezwykłych zdolnościach negocjacyjnych, pełnił lub pełni funkcje: sekretarza generalnego NATO (od grudnia 1995 do października 1999), wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (od października 1999), sekretarza generalnego Unii Zachodnioeuropejskiej (od 15 listopada 1999), członka Klubu Rzymskiego (od 1975). I właśnie działalność międzynarodowa stawia go w gronie najwybitniejszych postaci świata polityki przełomu XX i XXI w.
 
Doktorat przyznano prof. Solanie na wniosek Wydziału Nauk Społecznych UWr. Laudację wygłosiła prof. Teresa Łoś-Nowak z Instytutu Politologii.
 
Javier Solana – jak stwierdził – czuł się zaszczycony, że znalazł się w jednym z najstarszych uniwersytetów w tej części Europy. – Jestem dumny, że włączono mnie do grona wybitnych postaci uczelni – powiedział.
 
Podkreślał, że dumny jest z tego, że był obserwatorem podróży Polski do UE, której z całego serca "pomagał i akompaniował". 
 
Dziennikarze pytali Solanę m.in. o to, czy Hiszpania będzie wspierać Polskę w jej stanowisku podczas rozpoczynającej się w sobotę konferencji międzyrządowej w Rzymie w sprawie Konstytucji Europejskiej. Odpowiedzi męża stanu były dyplomatyczne. Wyraził nadzieję, że zarówno Polska, jak i inne kraje będą zadowolone z finalnych prac nad konstytucją. Powiedział też, że "nie da się zbudować silnego gmachu, jeśli każdy będzie ciągnął w swoją stronę". - Trzeba wynegocjować takie warunki, które sprawią, że budowla będzie zbudowana z trwałych elementów.


POWIĄZANE

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytec...

5 sposobów na zbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem u dorosłych i dzieci według...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę