Nowoczesną specjalność, po której absolwenci będą mieli duże szanse na zatrudnienie, uruchomi w tym roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Technologie energetyki odnawialnej na Wydziale Inżynierii Produkcji będą mogli studiować kandydaci, którzy zostaną przyjęci na kierunek Technika rolnicza i leśna.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to priorytet w strategii rozwoju kraju. Wynika to z nałożonych na Polskę przez UE zobowiązań. Do 2010 r. Polska musi pokryć zapotrzebowanie na energię w 7,5% energią ze źródeł odnawialnych, a w przypadku samej energii elektrycznej nawet w 9%. Niestety brakuje specjalistów. Co więcej, mimo, że ustawowym obowiązkiem gmin jest planowanie i bilansowanie własnych potrzeb energetycznych, tylko niewielka ich liczba ma opracowane plany. Powód? Brak specjalistów, którzy mogliby taki system wdrożyć.
Technologie energetyki odnawialnej to nie tylko wykorzystanie energii promieniowania słonecznego, siły wiatru, energii geotermalnej, ale także produkcja nośników energetycznych, od uprawy roślin energetycznych poprzez zbiór do technologii spalania. Ta technologia to możliwość aktywizacji lokalnego rynku pracy. Wzrasta bowiem zapotrzebowanie na finalne produkty, czyli nośniki energii, np. biopaliwa, pelety, ale również kotły na biomasę, piece do spalania także oleju rzepakowego itd. Energetyka odnawialna ma znaczenie przede wszystkim dla obszarów wiejskich, słabo dotąd zabezpieczonych w media energetyczne.
Naukowcy z SGGW dostrzegli konieczność kształcenia w tej dziedzinie, uruchamiając na Wydziale Inżynierii Produkcji specjalność technologie energetyki odnawialnej. Studenci będą uczyć się między innymi: uprawy roślin energetycznych, technologii uprawy i zbioru biomasy, produkcji i wykorzystania biopaliw, wykorzystania pomp ciepła, słonecznych instalacji grzewczych, energetyki wiatrowej i małej energetyki wodnej.
Absolwenci tej specjalności znajdą pracę w samorządach lokalnych, w przedsiębiorstwach energetycznych, a także będą mogli rozpocząć własną działalność gospodarczą jako producenci biopaliw, biomasy i energii elektrycznej.
Przykładem wykorzystania energetyki odnawialnej w praktyce może być zrealizowany przez specjalistów z SGGW w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Budach Grabskich, system zasilania tamtejszego hotelu.
Szczegółowych informacji na temat nowej specjalności w SGGW oraz energetyki odnawialnej udziela prof. dr hab. Andrzej Chocholski, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW, tel. 022 593 45 01; 593 46 00 lub tel. kom. 604 332 235.
Dodatkowe informacje można znaleźć także na stronie internetowej: http://wip.sggw.pl/default.aspx
SGGW oferuje studia dzienne, zaoczne i wieczorowe na 27 kierunkach. Dietetyka, logistyka, informatyka i pedagogika to kierunki które zostaną uruchomione od nowego roku akademickiego. W tym roku uczelnia przyjmie łącznie 6 145 osób, w tym ponad 3 100 osób na studia stacjonarne. Podczas ostatniej rekrutacji studiami na pierwszym roku w SGGW było zainteresowanych 16 tysięcy osób. O jedno miejsce ubiegało się 6 kandydatów. SGGW oferuje studentom nowoczesny Kampus, w skład którego wchodzą między innymi obiekty dydaktyczno-naukowe i sportowe (min. kryta pływalnia, hala do tenisa, kort tenisowy, ujeżdżalnia ze stajnią oraz budynek do zajęć z hipnoterapii dla dzieci niepełnosprawnych), biblioteka, akademiki z blisko 4 tys. miejsc, przychodnia lekarska, oraz kilka klubów studenckich.
5868437
1