Szkoły mogą już ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie Szkolnych Ośrodków Kariery (SzOk). Minister gospodarki, pracy i polityki społecznej przeznaczył na to dwa miliony złotych.
Szacujemy, że efektem programu będzie powstanie od 200 do 400 Szkolnych Ośrodków Kariery – powiedział PAP Jacek Brzeziński z ministerstwa gospodarki.
Szkolne Ośrodki Kariery są elementem programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów "Pierwsza Praca", organizowanego przez ten resort. Mają ułatwiać dostęp do informacji, pomagać uczniom w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, kształtować postawy niezbędne do realizacji wybranej drogi zawodowej, przekazywać informacje o lokalnym rynku pracy oraz zapoznawać z zagadnieniami prawa pracy.
Dzięki grantom SzOk-i zostaną wyposażone w komputery, drukarki oraz materiały eksploatacyjne do zakupionego sprzętu na okres 12 miesięcy, a także zaopatrzone w oprogramowanie komputerowe i scenariusze zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego.
O dofinansowanie mogą starać się szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne o uprawnieniach szkół publicznych.
Podstawowym warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest posiadanie przez szkołę pomieszczenia, w którym co najmniej przez pięć dni w tygodniu, minimum cztery godziny dziennie działałby SzOK. Pomieszczenie powinno mieć możliwość założenia łącza SDI/DSL lub innego łącza o porównywalnym standardzie dostępu do internetu - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Wśród wymienionych wymagań jest też konieczność zatrudnienia szkolnego doradcy zawodowego.
Składający wniosek o dofinansowanie muszą załączyć następujące dokumenty: projekt działalności SzOK-u, oświadczenie o kontynuowaniu działalności po zakończeniu okresu grantowego, tj. od stycznia do grudnia 2004 roku, zaświadczenie z ZUS o nie zaleganiu ze składkami, zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami oraz dokumenty poświadczające wiarygodność. Szkoła może otrzymać na projekt do 20 tysięcy złotych.
Wnioski można składać od 23 lipca do 22 września do godziny 15.00 w odpowiednich terenowo Wojewódzkich Komendach Ochotniczych Hufców Pracy. Formularze wniosków dostępne są na stronach internetowych www.mpips.gov.pl, www.1praca.gov.pl, www.ohp.pl oraz w siedzibach Wojewódzkich Komend OHP.
Komisje oceniające zakończą prace najpóźniej 6 października. Podpisanie umów z wybranymi placówkami nastąpi przed 15 października.