Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

1500 studentów może pojechać do pracy w Niemczech

23 października 2003

3 listopada wojewódzkie urzędy pracy rozpoczną wydawanie formularzy polskim studentom chcącym podjąć pracę wakacyjną w Niemczech - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Do pracy będzie mogło wyjechać 1500 osób.

O pracę wakacyjną w Niemczech będą mogli ubiegać się wyłącznie studenci studiów dziennych - z wykluczeniem studentów pierwszego i ostatniego roku, w wieku od 18 do 30 lat, gotowi do pracy przez co najmniej dwa miesiące wakacji.

Warunkiem niezbędnym jest dobra znajomość języka niemieckiego.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest strona niemiecka. Strona polska, która jest tylko pośrednikiem, otrzymała do rozdysponowania 1500 formularzy, tj. o 300 mniej niż w ubiegłym roku.

Resort pracy podkreśla, że nie będą rozpatrywane podania osób, które wypełniły formularze w dwóch urzędach pracy równocześnie - w miejscu nauki i zamieszkania. Kwestionariusz należy wypełnić w jednym z nich, a w którym, to zależy od zainteresowanego.

Zaznacza się jednocześnie, że wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z zatrudnieniem, gdyż ostateczną decyzję podejmują pracodawcy niemieccy.

Wojewódzkie urzędy pracy przekażą wypełnione formularze stronie niemieckiej, zaś pracodawcy zainteresowani poszczególnymi ofertami zwrócą się już bezpośrednio do studentów.

Nie będą oni mieli możliwości wyboru miejsca czy rodzaju pracy. Mogą jedynie zakreślić w formularzu, w jakiej branży chcieliby pracować. Do wyboru będzie m.in. hotelarstwo, gastronomia, praca na budowie oraz w przetwórniach.

Zgłoszenia w wojewódzkich urzędach pracy będą przyjmowane do momentu wyczerpania kwestionariuszy. Do formularza wypełnianego w języku niemieckim należy dołączyć aktualne zdjęcia, zaświadczenie z uczelni, zaświadczenie potwierdzające znajomość języka niemieckiego oraz oświadczenie o możliwości przetwarzania danych osobowych.

W ubiegłym roku zainteresowanie wakacyjną pracą w Niemczech przerosło najśmielsze oczekiwania. W wielu miejscach Polski o pracę starało się dwa razy więcej studentów niż było formularzy. Zdarzało się, że młodzi ludzie po formularze zgłoszeniowe czekali w kolejce ponad dobę, tworzyli listy kolejkowe, trzymali dyżury przez całą noc.

Liczba polskich studentów zatrudnianych w Niemczech co roku systematycznie rośnie. W 1998 r. Niemcy zatrudnili 513 polskich studentów, w 2000 r. 585. W 2001 r. z 1800 osób, które złożyły wnioski, pracodawcy niemieccy wybrali 1334 studentów.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę