aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bośnia i Hercegowina będzie eksportować drób i jaja do UE

13 września 2019
Bośnia i Hercegowina będzie eksportować drób i jaja do UE

W połowie sierpnia tego roku pojawiły się informacje, że już niebawem rozpoczną się pierwsze wysyłki kurczaków z Bośni i Hercegowiny na teren państw unijnych.

Kraj  ten na początku 2019 roku uzyskał  zezwolenie instytucji unijnych na sprzedaż mięsa drobiowego do Wspólnoty, a w maju zgodę dostały konkretne zakłady. Z uwagi na trudności w poszukiwaniu kontrahentów, eksport rusza nieco później.

Pozornie, informacja ta może się  wydawać mało istotna, gdyż potencjał produkcji sektora drobiarskiego w Bośni i Hercegowinie jest niewielki w porównaniu do innych graczy w UE.

Niemniej, uważamy, że powinna ona zaniepokoić obserwatorów rynku drobiarskiego. Spekulujemy, bowiem, że być może  Bośnia i Hercegowina będzie kolejną furtką dla ukraińskiego przedsiębiorstwa MHP do umocnienia swojej pozycji w  UE, tak jak Holandia czy Słowacja. Wsparciem dla tej teorii  są ostatnie akwizycje MHP na terenie Europy.

Przypominamy, że w pierwszym kwartale 2019 roku MHP zakończyło proces przejęcia  90,69 proc. udziałów w  słoweńskim przedsiębiorstwie Perutnina Ptuj, które posiada zakłady rozsiane w siedmiu europejskich krajach.  Perutnina Ptuj ma pozycję rynkowego lidera w  Chorwacji, Serbii, Słowenii a także w Bośni i Hercegowinie!

Bośnia i Hercegowina 10 lipca br. dostała również zielone światło od Komisji Europejskiej na przywóz jaj do  przetwórstwa i produktów jajecznych do UE. Zgoda nie dotyczy jaj konsumpcyjnych klasy A, ale podjęto już starania w tym kierunku.

Teraz, po  zatwierdzeniu kraju, wnioski o  zezwolenie mogą składać konkretne zakłady zainteresowane wywozem.  Przypomnijmy, że w ostatnich latach KE wydała zgodę  także dla Macedonii, Ukrainy i Japonii. Ale we wszystkich trzech przypadkach rynki państw unijnych zostały otwarte również na jaja w skorupkach klasy A pochodzące z tych rejonów.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę