Podczas nieformalnego posiedzenia ministrów rolnictwa Unii Europejskiej w Mediolanie ( 29-30 września 2014 r.)UE Copa-Cogeca zaapelowała o instrumenty korzystne dla środowiska, a jednocześnie opłacalne ekonomicznie.
Zdaniem Copa – Cogeca muszą one umożliwić sprostanie potrzebom ludności na świecie, której liczba wzrośnie o 2 miliardy w ciągu niecałych 40 lat.
Ministrowie omawiali projekt dokumentu prezydencji włoskiej na temat tego, jak unijne rolnictwo może pomóc sprostać wyzwaniu bezpieczeństwa żywnościowego.
Podczas przemówienia w Mediolanie Christian P?es, przewodniczący Cogeca, podkreślił wagę omawianego tematu. Dodał, że dziś ok. 805 mln kobiet, mężczyzn i dzieci na świecie głoduje, a liczba ludności wzrasta z dnia na dzień. W tej sytuacji globalne wyzwanie,
jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i stabilizacji w sposób zrównoważony, nie może zostać skazane na niepowodzenie.
P. P?es zdefiniował dziedziny, w których potrzeba natychmiastowych działań. Powiedział, że należy wzmocnić stabilizację rynku, aby umożliwić rolnikom i spółdzielniom rolniczym planowanie produkcji. Musimy zapanować nad coraz większymi wahaniami cen produktów
rolnych i podaży poprzez skuteczne sieci bezpieczeństwa dla producentów i dostęp do narzędzi chroniących rolników przed zagrożeniami.
- To, że działamy na zglobalizowanym rynku i że dziś ceny w Europie są dopasowane do cen na świecie oznacza, że potrzeba nam dokładniejszych informacji rynkowych i przejrzystości na szczeblu światowym. Sektor zareaguje szybciej, jeśli na czas dostanie informacje na temat zapasów produktów rolnych czy cen. Pozytywną inicjatywą jest system informacji o rynkach rolnych (AMIS). Europejska Służba Działań Zewnętrznych stanowić będzie podstawę działań na rzecz tworzenia sieci niezależnych europejskich informacji nt. stanu rolnictwa i sytuacji żywieniowej na całym świecie- powiedział . P?es.
Dodał, że należy promować tworzenie organizacji producentów, np. spółdzielni rolniczych, ponieważ umożliwiają one rolnikom podejmowanie wspólnych działań w celu wprowadzania produktów na rynek i w efekcie podwyższają wydajność łańcucha dostaw
żywności. Poprzez wspólny zakup środków produkcji i grupowanie zapasów organizacje rolników lepiej radzą sobie z ekstremalnymi wahaniami na rynku, zarówno w zakresie środków produkcji, jak i produktów. Pozwala to również na tworzenie wartości dodanej
i osiąganie wyższych zysków.
Zdaniem przewodniczącego Cogeca najlepszym sposobem zredukowania głodu i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w dłuższej perspektywie jest zagwarantowanie rolnikom i spółdzielniom wyższych zysków z produkcji oraz stabilności i zabezpieczeń finansowych, które zachęcą ich do przyszłych inwestycji.
9193370
1