W otaczającym nas świecie drgań powyżej wibracji dźwięku i ciepła znajdują się drgania światła i barwy. Nasz wspaniały nerw wzrokowy jest w stanie odróżnić tylko oktawę drgania od czerwieni do fioletu. Powyżej fioletu nasze oko nie reaguje, a drgania przechodzą przez soczewki. Tą reakcję odbieramy jako widzenie barw, których kolejność można zaobserwować w tęczy i widmie słonecznym.
Nie tylko medycyna stwierdza, że kolor ma wielki wpływ na człowieka bez względu na jego postrzeganie. Każda barwa ma prócz swojego fizycznego charakteru szczególne cechy, które subtelnie wpływają na świat – harmonizując go lub zaburzając.
Biały | Fiolet | Brązowy | Żółty | Pomarańczowy | Różowy | Niebieski | Zielony | Czerwony | Szary
Szary nie jest czystym kolorem, lecz powstaje z mieszania bieli i czerni Istnieje nieskończenie wiele odcieni szarości. Gama tej barwy może być chłodna i ciepła w zależności od przewagi bazowego koloru. Są na przykład szarości chłodne ze szczyptą koloru niebieskiego, błękitnego i te cieplejsze oscylujące bardziej w kierunku beżu i brązu…
Potocznie barwa ta kojarzy się z powagą, wycofaniem, nostalgią, smutkiem i depresją. W tradycji natomiast szary kolor oznaczał ubóstwo, poniżenie i cierpienie. Ale jest to także kolor medytacji, zawieszenia.
W kulturze chrześcijańskiej szary kolor kojarzony jest z nieśmiertelnością duszy, a stroje w tym kolorze noszone są przez wielu przedstawicieli ugrupowań religijnych.
Przeciętny, zwykły szary człowiek, jak szara mysz, siada zwykle na szarym końcu i nie wytęża swoich szarych komórek. Ale bywają też tzw. szare eminencje, które rządzą się jak szare gęsi w szarej strefie.
Generalnie przyjmuje się, że kolor ten wybierają ludzie nieśmiali, zachowawczy w swoich reakcjach i zdystansowani do świata. Takie osoby wolą przyglądać się z boku, niż brać czynny udział. Jednak czasem moda wywołuje sztuczną potrzebę noszenia i otaczania się tym kolorem. Jest to zwykle reakcja na okres popularności ostrych i pobudzających barw.
W modzie szarość posiada etykietkę elegantki, jest to bowiem kolor który może stać się wyrafinowanym tłem dla kontrastów. Wymaga tylko bardzo dobrej jakości tkanin. Pięknie prezentują się szarości w zestawieniu z czerwienią, czernią i lila oraz amarantem.
We wnętrzu szarość oddala i chłodzi. Można ją więc wykorzystać w małej, ale jasnej łazience z ciepłymi żółtymi akcentami albo w wypoczynkowym pomieszczeniu w zestawieniem z pastelową zielenią. Należy tylko pamiętać o dodatkach, bowiem sama szarość na dłuższą metę może wpędzić mieszkańca w depresję lub chroniczny smutek.
Doskonale wymieszane promienie siedmiu barw w dziennym świetle dadzą nam białe światło. Biel odbija wszystkie promienie świetlne i dlatego jest łagodna, spokojna i chłodna.
Symbolizuje czystość, doskonałość i absolut. Jest to kolor kojarzony ze świętością. W ofierze składa się najczęściej białe zwierzęta. Słońcu ofiarowywano białe konie, druidzi wybierali na ofiarę białe byki. W Syjamie białe słonie uchodziły za święte. Starożytni kapłani, nosili białe szaty, a w starożytnym Egipcie biała tiara zdobiła głowę Ozyrysa. W Kościele Katolickim kolor ten kojarzony jest ze stanem kapłańskim, chrztem i pierwszą komunią, a biała lilia jest atrybutem Marii Dziewicy i zwiastowania. Biała róża jest natomiast kwiatem księżyca i światła symbolizującym dziewictwo i urok oraz dyskrecję. Jest też emblematem rodu York, który walczył przeciwko Lancasterom podczas angielskiej wojny Dwóch Róż. Biały gołąb jest znakiem międzynarodowego ruchu Greenpeace i symbolem Ducha Świętego w religii chrześcijańskiej.
Biel jest kolorem ślubnym na Zachodzie i kolorem żałoby w krajach azjatyckich. Na Wschodzie jest to także kolor starszeństwa i wyższości. Biała flaga oznacza zawieszenie broni i poddanie się, pokój.
W legendach funkcjonuje Biała Dama – czarodziejka, zwiastunka śmierci i zmartwień. W historii natomiast wiele jest białych akcentów: Biała Księga, Biała Liga (Ku Klux Klan) Biała Gwardia, Biały Dom, Rycerze Białego Krzyża inaczej Templariusze.
Rzymianie zaznaczali w kalendarzu szczęśliwe dni białym kamykiem. Biała płeć to dawne określenie kobiet, natomiast biała niewolnica była to kobieta sprzedana do domu publicznego i zmuszana do prostytucji.
W społeczeństwie do dziś zawiera się białe małżeństwa czyli tzw. małżeństwa tylko formalne, uprawia białe sporty czyli tenis, korzysta z białego węgla, czyli wody, jada białe mięso, ogląda białe noce w okolicach polarnych, poluje w antykwariatach na białe kruki, czyli unikaty, i uprawia białą magię bez uczestnictwa złych mocy i duchów. W literaturze istnieje pojęcie białego wiersza, czyli utworu lirycznego bez rymu. Ludzie wybierający chętnie kolor biały jako ulubiony są często pedantami i dużą wagę przywiązują do porządku oraz harmonii. Mają zarazem skłonności do izolowania się i życia według własnych wartości. Są przy tym pewni siebie, szczerzy i bezkompromisowi. Potrafią ranić słowem innych.
Biel pomimo wszystko nie jest wcale neutralna dla człowieka i w pomieszczeniach może wywoływać przytłaczające wręcz wrażenie. Polecana jest zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest koncentracja, np. w pracowniach twórczych i tam gdzie kolor ma pomagać się skupić i nie rozpraszać uwagi. Zawsze daje wrażenie świeżości i lekkości. Rozjaśnia ciemne wnętrza. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na odnowienie energii w starym mieszkaniu jest pomalowanie go na biało. Na dłużej kolor ten może wydać się surowy, zimny i nieprzytulny. Łatwo jednak złamać go odrobiną pigmentów barwnych, uzyskując łagodny, pastelowy wystrój. W ubiorze nie dla wszystkich jest polecany w śnieżnym odcieniu. Osobom o ciepłej karnacji do twarzy będzie w bieli o odcieniu wełny.
Jest to siódmy i ostatni kolor w oktawie barw. Ma najwyższe wibracje. Przypisywany jest czakramowi korony na czubku głowy.
Reprezentuje piękną ludzka cechę, jaką jest szlachetne, duchowe dążenie. Dlatego zawsze pozostawał w związku z ceremoniami kapłańskimi. Na Zachodzie purpura symbolizuje władzę królewską, dumę, majestat oraz sprawiedliwość. Do dziś jest symbolem nie tylko bogactwa duchowego, ale też materialnego. W starożytnej Grecji purpurowy barwnik był luksusem i tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na szaty w tym kolorze.
Jego ton muzyczny to B. W tej tonacji zapisano wiele dzieł muzyki sakralnej. Planetą fioletu jest Jowisz, który rządzi cyną. Kamieniem natomiast przypisanym temu kolorowi jest szafir.
Fiolet ma działanie zbliżone do promieni ultrafioletowych. Chłodzi nerwy i jest antyseptyczny. Woda zamknięta w soczewce o tej barwie bardzo długo utrzyma swoją świeżość i działa korzystnie na włosy, oczy oraz trawienie.
Fioletowy kolor utożsamiany jest z honorem, poczuciem godności i uduchowieniem.
Łączy się także z wyobraźnią. Rozbudza w człowieku potrzebę uporządkowania oraz bliskiego kontaktu z wszechświatem.
Ludzie, którzy lubią fiolet, mają przeważnie dużą wyobraźnię i są poszukiwaczami harmonii. Żyją w zgodzie z sobą samym i potrafią świadomie cieszyć się każdą przeżywaną chwilą. Są to osoby nietuzinkowe. Lubią wszystko co oryginalne i tajemnicze. Pragną żyć w komforcie, choć nie za wszelką cenę. Sprawy materialne stoją u nich na drugim miejscu.
We wnętrzach ten kolor jest raczej unikany. Jest patetyczny, wzniosły i może być chłodny w odbiorze. Istnieją jednak jego różne odcienie, które pięknie podkreślają nastrój pomieszczeń i świetnie harmonizują z sielankowym, wiejskim wystrojem. Jest to kolor lawendy, pastelowe odcienie purpury albo kolor mlecznego koktajlu z jagód.
Z dodatkiem bieli fiolet może stać się romantyczny i słodki. Jako gładka, nasycona powierzchnia ostry kolor fioletowy może pojawiać się we wnętrzu nowoczesnym. Generalnie jest to barwa trudna w zestawianiu i komponowaniu, choć może być zarówno eteryczna, jak i ekstatyczna.
Kolor ten przypisywany jest często znakowi Koziorożca ze względu na stałość, z jaką się kojarzy.
Kolor ten należy do kolorów ziemi, więc przywiązuje nas do spraw materialnych i ziemskich. Jest jedną z tych barw, które źle wpływają na człowieka i szkodzą mu w pod względem moralnym, zdrowotnym i umysłowym, hamując rozwój i zachęcając do przestępstw. Brąz blokuje optymizm i natchnienie. W estetyce brązowy kojarzony jest z jesienią, przemijaniem i rozpadem, Jest symbolem nostalgii i starości, a także upokorzenia. W średniowieczu był kolorem żałoby. Wiele zakonów wprowadziło brązowe habity na znak wycofania się z życia.
Jest to barwa ludzi konserwatywnych i powściągliwych. Po zwolennikach tego koloru można się jednak spodziewać także wielu pozytywnych cech takich, jak punktualność, obowiązkowość i rzetelność. Działają oni co prawda powoli, ale z rozmysłem i potrafią trafiać do celu. Mocno stoją na ziemi i liczą każdy grosz.
We wnętrzach nadmiar tego koloru przytłacza i wywołuje smutek na pograniczu depresji. Nie nadaje się do małych, wąskich pomieszczeń bowiem optycznie zmniejsza je i obniża zabierając światło. Jednak zestawiony w kontraście z pastelowymi barwami, np. odcieniem beżu brzoskwini czy różu – może stać się elegancki i nadawać wnętrzu ekskluzywny charakter. W postaci koloru drewna staje się pożądanym dodatkiem w miejscach, gdzie ważne jest uzyskanie wrażenia stabilności i powagi.
Większość odcieni brązu w ubiorze jest nie twarzowa i postarza. Należy bardzo umiejętnie korzystać z tej barwy w ubiorach. Wdzięczny jest tutaj przeważnie chłodny odcień kakao, polecany zarówno szatynkom, blondynkom i brunetkom o jasnej cerze oraz kolor gorzkiej czekolady, bardzo elegancki zwłaszcza dla pań o jasnych włosach i niebieskich oczach.
Uwaga: niskie osoby w brązowych rzeczach stają się optycznie jeszcze niższe. Natomiast osoby bardzo duże, zwaliste dodają sobie ciężaru i wyglądają niekorzystnie.
ŻÓŁTY
Kolor ten jest trzeci z kolei w barwie widma słonecznego. Należy do planety Merkury.
W skali muzycznej odpowiada tonowi E. Jego kamieniem jest topaz.
Żółć jest kolorem ludzi aktywnych i dowcipnych. Kojarzony jest z mądrością i intelektem. Wywiera pobudzający wpływ na nasze przyswajanie wiedzy i stymuluje bystrość rozumu.
Żółty to kolor zdrady, zwłaszcza małżeńskiej, zazdrości i niestałości. Ale też symbol złota, światła i słońca. W Egipcie to kolor hańby i zawiści, w Europie kojarzony jest z tchórzostwem a w Chinach z władzą królewską.
Kiedyś, na znak choroby zakaźnej na statku, wywieszano żółtą flagę, a we Francji malowano na żółto drzwi osoby skazanej za zdradę. Ludzie lubiący najbardziej ten kolor są optymistami, którzy szukają u innych akceptacji. Bywają niezdecydowani i czasem muszą walczyć z nieśmiałością. Często bujają w obłokach i nie potrafią odnaleźć się w prozie życia.
Lampy o tym kolorze lub żółte szyby w oknach pobudzają nerwy mózgu i ciała lecząc przy tym przewlekłe stany chorobowe wewnętrznych organów. Osoby bardzo nerwowe powinny unikać tej barwy.
Badania spektroskopowe wykazały, że kolor ten przeważa we wszystkich ziołach i substancjach o charakterze przeczyszczającym i pobudzającym nerwy. Przykładem może być chociaż by siarka, sok figowy czy olej rycynowy. Nadmiar tej barwy może być bardzo szkodliwy, może nadmiernie pobudzać a nawet wywołać śmierć (substancje takie jak strychnina czy kwas pruski).
Czysta woda zamknięta w soczewce z żółtego szkła, poddana promieniom słonecznym, nasyca się właściwościami bardzo silnie pobudzającymi, wypita przeczyszcza organizm a odstawiona w ciągu kilku dni się zepsuje. W aurze człowieka żółty kolor ciemny i surowy może wskazywać u człowieka na skłonności do oszustwa i zdrady, natomiast jasny i świetlisty oznacza intelektualną zdolności i dużą mądrość.
W życiu codziennym najczęściej spotykamy tę barwę jako element ostrzegawczy ze względu na dobrą widoczność w każdych warunkach.
W pomieszczeniach mieszkalnych nie jest polecany w kuchni bowiem przyciąga owady, ale pewne elementy powinny znajdować się w jadalni bo kolor ten działa pobudzająco także na przemianę materii oraz pobudza apetyt. Stosowany w odcieniach pastelowych nadaje przytulny i wesoły charakter wnętrzom. Jako czysta, nasycona barwa – ekstrawagancki i męczący.
Barwa widma związana ze słońcem. Pobudza uczucia. Metal przypisany temu kolorowi to złoto, mające w medycynie silne własności oczyszczające.
W muzyce barwa ta odpowiada tonacji D – charakterystycznej dla utworów o silnym zabarwieniu uczuciowym.
Kolor ten kojarzony jest w Japonii i Chinach z miłością i szczęściem. Oznacza, podobnie jak kolor czerwony, płomień, ale także splendor i luksus.
Światło pomarańczowe pobudza rozwój procesów życiowych. Bardzo czyste wyzwala uczucie wielkoduszności, natomiast zanieczyszczone stymuluje przejawianie się zarozumialstwa i nadmiernego indywidualizmu.
Pomarańczowy kolor stosowany w terapiach pomocniczych, obok medykamentów, działa rozgrzewająco. Przy nerwicach, nadpobudliwości, nadczynności tarczycy i stanach zapalnych musi być stosowany w małych dawkach. Działa leczniczo na stany paraliżu wywołane reakcjami nerwowymi i lękowymi. Osoby niestabilne emocjonalnie powinny go unikać.
Barwa ta w pełnym nasyceniu, ze względu na swoją ostrość, nie powinna występować na dużych powierzchniach naszych mieszkań. Polecana jest natomiast jako kolor dodatków w budynkach użyteczności publicznej.
W małych pomieszczeniach jaskrawy odcień może przytłaczać i wprowadzać nieznośne pobudzenie i dysharmonię. Natomiast pastelowy, złamany bielą lub różem świetnie sprawdza się w pokojach dziennych nadając optymistyczny i nowoczesny charakter wnętrzom.
Ten kolor chętnie wybierają w ubiorze optymiści o wybujałym temperamencie uczuciowym, zrównoważeni i dynamiczni.
Kolor różowy jest to czerwień Marsa podniesiona o jedną oktawę. W astrologii przyporządkowany Bykowi, a więc planecie Wenus.
W zachodniej tradycji to symbol ciała i zmysłowości pojmowanej w mniej agresywny sposób. Kojarzy się z optymizmem, nadzieją i duchową miłością. Jest symbolem pierwiastka żeńskiego. Nadal praktykuje się ubieranie niemowląt płci żeńskiej w różowe ubranka.
Ludzie, którzy chętnie otaczają się tym kolorem, to zmysłowi marzyciele, romantycy o optymistycznym podejściu do świata. Rzadko noszą go mężczyźni, bowiem w naszej kulturze barwa ta jest zarezerwowana dla kobiet.
Światło różowe zmienia nastrój i regeneruje nerwy w przypadku depresji, załamania psychicznego i osłabienia woli.
Wśród czerwonych pigmentów można wyróżnić róż wenecki, angielski, indyjski.
W zależności od odcienia barwa ta może być stosowana we wnętrzach nawet o charakterze eleganckim. Wymaga to jednak sporego wyczucia w doborze dodatków, ponieważ kolor różowy najchętniej stosowany jest we wnętrzach o charakterze usługowym, np. cukierniach, sklepach dla dzieci, rzadziej w mieszkaniach w obawie otarcia się o kicz i zły smak. W życiu natomiast patrzymy przez różowe okulary albo mamy różowe myśli .
Pierwszy w rzędzie chłodniejszych i ściągających barw. Niebieski działa uspakajająco i usypiająco oraz kojąco. Ze względu na swoje własności antyseptyczne i uśmierzające często stosowany jest w otoczeniu szpitalnym. Uspakaja nie tylko ból, ale i wielkie namiętności np. gniew, szał. Łagodzi zapalne stany i poparzenia słoneczne. Świetnie działa na zmęczone oczy oraz wszelkie stany irytacji i podrażnienia. Ze względu na wszystkie te właściwości niebieski jest częstym składnikiem środków przeciwbólowych, antyseptycznych i narkotycznych w naturze. Kwiaty narkotyczne są przeważnie purpurowe lub niebieskie.
Niebieskim rządzi Wenus – planeta miłości i pobożności.
Kamień poświęcony tej barwie to ametyst – najbardziej święty ze wszystkich kamieni szlachetnych.
Ponoć soczewki o kolorze niebieskim energetyzują na słońcu wodę i nasycają ją siarką, chlorem, kobaltem, manganem i właściwościami antyseptycznymi. Taka woda nigdy się nie zepsuje i działa jak środek uśmierzający i chłodzący krew (patrz na butelki z wodą mineralną).
Zieleń znajduje się w środku skali barw. To punkt zetknięcia się barw ciepłych i chłodnych. Jest symbolem spokoju, stałości oraz trwania. Kolor ten najbardziej kojarzy się z przyrodą. Otacza on nas zewsząd i wiąże się także z pożywieniem.
Zielony kolor ożywia nerwy i chłodzi krew. Przypisywana mu jest planeta Saturn. Tym samym odpowiada mu śledziona, która odpowiedzialna jest za produkcję ciałek krwi. Ciałka te z kolei harmonizują procesy wytwarzania i rozkładu w organizmie. Tak więc ludzie, którzy mają w aurze zieloną poświatę pacyfikują i harmonizują świat, są silną podwaliną struktur społecznych.
Kolor ten ma przypisany kamień szlachetny – szmaragd – dający spokój ducha. W muzyce odpowiada mu tonacja tonacją F-moll. Zielone zioła lub barwione szkło wywierają uspakajający wpływ na całe otoczenie.
Spożywanie lub wchłanianie zielonej energii, którą emanują np. określone kamienie, oczyszcza i regeneruje wątrobę i działa na wszystkie związane z nią organy.
Sny o kolorze zielonym wskazują na prawidłowe przyswajanie energii życiowej bądź na jej regenerację po chorobie. Obsesyjne pojawianie się zieleni we śnie świadczy natomiast o zaburzeniach trawienia, metabolizmu.
Zielony potocznie znaczy niedojrzały.
Wiążą się z tą barwą także powiedzenia takie jak: pójść na zieloną trawkę, masz zielono w głowie oraz pojęcia zielona granica, zielona szkoła, zielone światło dla kogoś itp.
Z zielonym kojarzy się też zabawa – mianem Zielonego Karnawału nazywano okres między końcem Wielkanocy a początkiem wakacji.
W sztuce zieleń oznaczała nadzieję, radość, młodość, wiosnę i (u Maurów i Greków) zwycięstwo. Znane jest też pojęcie zieleni Veronesa, weneckiego kolorysty z XVI w.
Zieleń polecana jest do wnętrz typowo wypoczynkowych, takich jak sypialnia lub salon, a także w kuchni, ponieważ dobrze wpływa na przemianę materii.
Nadmiar tego koloru powoduje jednak ospałość, a nawet depresję.
Czerwień to najwolniejsze drgania postrzegane przez oko. Jest wiązana z planetą Mars, rubinem i żelazem.
Kolor czerwony działa pobudzająco i wzbudza siły witalne. Otaczanie się przedmiotami w tym kolorze (zwłaszcza szybkami w oknach) zaleca się reumatykom, osobom sparaliżowanym i osłabionym, niedołężnym fizycznie, chorym na anemię. Ponieważ czerwień pobudza krążenie krwi i daje poczucie ciepła, nadmiaru jej powinni się wystrzegać ludzie popędliwi i chorzy na choroby zapalne.
Rośliny rozgrzewające, takie jak imbir, goździki czy papryka, zawierają dużo czerwonej barwy. Woda naświetlana przez czerwoną soczewkę przez światło słoneczne będzie miała w sobie dużo żelaza.
W skali dźwięków barwa ta ma ona swój odpowiednik w tonacji C, należących do niskich, marszowych.
We śnie kolor ten oznacza życie, instynkt i dynamizm. Ciągłe lęki i obsesje senne objawiają się obecnością czerwieni we śnie i oznaczają powolną utratę żywotności.
Zwierzęta i rośliny wabią potencjalnego partnera, ale też odstraszają za pomocą tej barwy. Kobiety zdobią na czerwono paznokcie i usta.
Ogólnie czerwień jest symbolem namiętności, miłości fizycznej, władzy, walki i agresji, ale również siły i energii witalnej.
Jest ci smutno, czujesz się się samotny i bezradny, osłabiony i zmarznięty – włóż po prostu czerwoną kurtkę...
Kometa&Lodilla