aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W gminie Kluczewsko zaobserwowano wilki

5 listopada 2015
W gminie Kluczewsko (woj. świętokrzyskie) zaobserwowano dwa wilki - powiedział PAP wójt Rafał Pałka. Odkrycie nie dziwi przyrodników, którzy potwierdzają, że w przeszłości na tych terenach potwierdzano ich obecność. Ostatnio w 2007 r.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej gminy dwa osobniki zaobserwowano na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego w okolicach miejscowości Dobromierz, Jeżowiec i Kowale. W specjalnym komunikacie wójt apeluje "o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych, zabezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych".

 
"Mamy sygnały od mieszkańców. Mamy dwóch świadków, którzy widzieli te osobniki na własne oczy. Na tą chwilę nie mamy szkód, ani jakiegoś szczególnego zagrożenia, ale uważam, że mieszkańcy powinni mieć tego świadomość" – powiedział PAP wójt Pałka.

 
Do tych informacji spokojnie podchodzą przyrodnicy. Według Dariusza Sommerfelda z Przedborskiego Parku Krajobrazowego, nie odnotowano stuprocentowych dowodów na obecność wilków w ostatnim czasie na terenie parku. Przyznał jednak, że ostatnie "ślady" obecności tego gatunku na tych terenach stwierdzono w 2007 roku.

 
Jak dodał, na wnyk na Piskorzeńcu (sąsiednia gm. Przedbórz, woj. łódzkie) złapała się wadera (samica wilka) i za zgodą ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody została spreparowana; jest eksponowana w jednym z gospodarstw łowieckich w Bysiowie koło Przedborza.

 
Sommerfeld zaznaczył, że od tej pory nie udało się odnotować "namacalnych" śladów obecności tego gatunku w Przedborskim Parku Krajobrazowym. Być może uda się to teraz. Kiedy spadnie śnieg, łatwiej jest odnaleźć i zidentyfikować tropy zwierząt.

 
Sommerfeld przyznał jednak, że nie zdziwiłaby go obecność tych zwierząt na tych terenach. "Jest dużo dzików, saren, więc baza pokarmowa dla wilka istnieje, ale na razie poruszamy się w zakresie hipotez" – zauważył. Pojedyncze osobniki potwierdzono w innych parkach na południu Polski. Przypomniał, że wilki są pod ochroną.

 
Położona w zachodniej części regionu świętokrzyskiego w powiecie włoszczowskim gmina Kluczewsko (na granicy z woj. łódzkim) słynie z walorów krajobrazowych i przyrodniczych Pasma Przedborsko-Małogoskiego, doliny Pilicy oraz Czarnej Włoszczowskiej.

 
Na jej terenie oprócz południowo-zachodniej części Przedborskiego Parku Krajobrazowego znajdują się dwa rezerwaty przyrody "Bukowa Góra" oraz "Murawy Dobromierskie", a także tereny objęte ochroną "Natura 2000".

POWIĄZANE

Ludzie wykorzystują pszczele produkty: wosk i miód, od co najmniej 9 tys. lat - ...

Choć Światowy Dzień Żywności obchodzimy w październiku, o racjonalnym gospodarow...

O sokach pisze i mówi się bardzo wiele. Jedni je kochają, inni mają bardziej sce...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę