Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

5-centymetrowe mrówki przemierzały kontynenty

7 maja 2011
Skamieniałość olbrzymiej mrówki sprzed około 50 milionów lat odnaleziono w Ameryce Północnej. Wcześniej podobne odkrywano w Europie - informuje serwis BBC.  Mrówka z gatunku Titanomyrma lubei mierzyła pięć centymetrów długości. Skamieniałość odkryto w osadach wyschniętego jeziora w Wyoming w Stanach Zjednoczonych.
Jest to jeden z największych poznanych gatunków mrówek. Porównywalne są z nim mrówki nomadyczne z rodzaju Dorylus, żyjące dziś w środkowej i wschodniej Afryce, które osiągają do pięciu centymetrów długości.
Amerykańskie znalezisko jest podobne do skamieniałości z tego samego okresu odnajdywanych w Niemczech i na Isle of Wight w południowej Anglii.
"Nie mamy żadnego okazu robotnicy tego gatunku, a jedynie królową" - wyjaśnia Bruce Archibald z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.
Odkryty gatunek posiadał skrzydła. Poza tym niewiele wiadomo o trybie życia i pożywieniu tych mrówek. W pobliżu znaleziono skamieniałość rośliny, należącej do gatunku, który lubił średnią temperaturę 20 st. C.
Na łamach "Proceedings of the Royal Society B" kanadyjsko-amerykański zespół naukowców podkreśla, że mrówki o dużych rozmiarach występują wyłącznie w ciepłym klimacie.
Okres eocenu (56-34 mln lat temu) charakteryzował się cieplejszym klimatem niż dzisiaj, związanym prawdopodobnie z emisją do atmosfery gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan.
Zdaniem naukowców, mrówki musiały przewędrować z Europy do Ameryki lub odwrotnie. W tamtych czasach kontynenty znajdowały się w innym położeniu i migracje roślin oraz zwierząt pomiędzy Europą a Ameryką zdarzały się często.


POWIĄZANE

AleBrowar, jeden z pionierów kraftowej rewolucji piwnej w Polsce, uwarzył w rama...

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że polscy rolnicy będą powoływani n...

Konfiskata samochodów za jazdę po alkoholu miała być skutecznym narzędziem do wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę