Zakończenie Projektu „Integrowana produkcja roślin”
6 lipca 2015
Zakończono realizację projektu szkoleniowego o zasięgu krajowym nt. Integrowana produkcja roślin” w ramach działania Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie objętego „Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”. Projekt prowadzony był ramach konsorcjum: Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.
Integrowana produkcja oznacza system produkcji roślinnej uwzględniający wykorzystanie najnowszych zdobyczy nauki, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa konsumentów oraz ochrony środowiska.
Szkolenia dwudniowe w poszczególnych modułach ( sadownicze, rolnicze, warzywnicze) obejmowały zarówno wykłady jak i zajęcia praktyczne łącznie w wymiarze 16 godzin dydaktycznych.
Głównym celem szkoleń było zdobycie przez rolników wiedzy na temat zasad prowadzenia integrowanej produkcji roślin sadowniczych, warzywniczych oraz rolniczych. Uczestnicy zapoznali się również z przepisami prawnymi w zakresie integrowanej produkcji roślin. Zdobyli także istotne umiejętności dotyczące dokumentowania prowadzonych działań w uprawach zgodnie z wymaganiami integrowanej produkcji roślin. Część praktyczna obejmowała pokaz techniki wykonywania zabiegów w ochronie roślin z wykorzystaniem opryskiwacza ciągnikowego sadowniczego i polowego.
Szkolenia realizowane były w dwóch etapach, I etap: październik –grudzień 2014 r , II etap: styczeń – kwiecień 2015 r.
Łącznie w 207 szkoleniach uczestniczyło 5436 rolników. Uczestnicy szkoleń otrzymali materiały szkoleniowe drukowane: broszury tematyczne, notatniki integrowanej produkcji oraz kalibrację opryskiwaczy rolniczych i sadowniczych oraz na płycie CD.
Uczestnicy szkolenia otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie ochrony roślin (zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 10 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin (Dz. U.poz. 554). Ukończenie szkolenia i praktyczne wdrożenie w gospodarstwie uzyskanej wiedzy otwiera rolnikom możliwość uzyskania „Certyfikatu Integrowanej Produkcji” co może poprawić konkurencyjność gospodarstwa na rynku i umożliwić uzyskanie wyższych cen na produkty.