W uprawach warzyw, których częścią użytkową są owoce, zapewnienie optymalnej intensywności kwitnienia, a przede wszystkim zagwarantowanie właściwego zawiązania owoców decyduje o plonie a więc bezpośrednio o opłacalności uprawy. Aktywatory kwitnienia i wiązania owoców warzyw zapewniają nie tylko obfite kwitnienie i wyjątkowo skuteczne wiązanie owoców, ale wpływają również aktywująco na dalszy wzrost zawiązków. Tego typu produkty są obecne na rynku od kilku lat i korzystne efekty ich działania zostały potwierdzone w licznych doświadczeniach, przeprowadzonych zarówno w instytutach naukowych i uczelniach rolniczych, jak i w warunkach produkcyjnych.
Aktywatory kwitnienia i wiązania owoców warzyw zostały wyprodukowane w oparciu o technologię PhysioActivator ™ zapewniającą optymalne wykorzystanie składników aktywnych pozyskiwanych z Ascophyllum nodosum. Algi te są niezwykle bogatym źródłem substancji czynnych – oligosacharydów, aminokwasów, fitohormonów i witamin. Dzięki niezależnym badaniom naukowym wiadomo, że składniki fizjologicznie aktywne Ascophyllum nodosum wpływają pozytywnie na szereg procesów odgrywających kluczową rolę w uzyskaniu wysokiego plonu: pobieranie składników pokarmowych poprzez zwiększenie aktywności odpowiedzialnych za nie enzymów np. reduktazy azotanowej, fosfataz, syntezę chlorofilu i fotosyntezę, syntezę poliamin – związków biorących udział w regulacji kwitnienia, zapłodnienia i wiązania owoców.
Ta unikatowa i opatentowana technologia została opracowana przez jedną z francuskich firm, która od ponad trzydziestu lat specjalizuje się w produkcji preparatów poprawiających odżywienie mineralne roślin. Ze względu na to, że preparaty oparte na technologii PhysioActivator™ aktywują liczne procesy fizjologiczne, nazywamy je fizjoaktywatorami.
Zastosowanie np. nawozu Goëmar BM 86 podwyższa poziom poliamin endogennych w komórkach i dzięki temu silnie stymuluje szereg procesów związanych z kwitnieniem i wiązaniem owoców, co prowadzi do zwiększenia plonu i poprawy jego jakości.
Poliaminy są związkami organicznymi naturalnie występującymi w roślinach i odgrywają ważną rolę w szeregu procesów fizjologiczno - metabolicznych. Stymulujący wpływ poliamin przejawia się w wieloraki sposób: stymuluje kwitnienie, poprawia efektywność zapłodnienia i zawiązywania zawiązków, zwiększa szybkość podziałów komórkowych, co prowadzi do zwiększenia liczby komórek w zawiązkach, więcej komórek = większe owoce.
Intensywne podziały komórkowe stymulują pobieranie i transport składników mineralnych z podłoża do rosnących zawiązków, co razem z bardziej wydajną fotosyntezą zapewnia lepsze odżywienie rosnących zawiązków. Preparat zawiera również mikroelementy – bor i molibden, które wspomagają działanie organicznych składników preparatu. Bor wspomaga wzrost łagiewki pyłkowej i podziały komórkowe w obrębie szybko dzielących się organów roślin, tym samym odgrywając ważną rolę w procesach zapłodnienia i wzrostu zawiązków. Molibden odgrywa ważną rolę w produkcji pyłku i zachowaniu jego odpowiedniej żywotności.
Preparat powinien być stosowany w formie oprysku drobnokroplistego, ilość wody użyta do oprysku powinna zapewnić dokładne pokrycie cieczą opryskiwanych roślin. Może być stosowany w mieszaninie ze środkami ochrony roślin i nawozami mineralnymi. W przypadku stosowania w mieszaninie powinien być dodawany do zbiornika jako ostatni, przy włączonym mieszadle. Preparat należy stosować w trakcie kwitnienia i wiązania owoców, a szczegółowe informacje dotyczące terminów stosowania i dawek w różnych uprawach znajdą Państwo poniżej.
POMIDOR
Odmiany dla przemysłu
Wyniki doświadczeń przeprowadzonych w AR w Poznaniu i gospodarstwach w okolicy Włocławka oraz Łowicza wskazują, że zastosowanie Go?mar BM 86 korzystnie wpływa na wielkość plonu pomidorów uprawianych dla przemysłu. Rośliny intensywniej kwitną i wiążą owoce (nawet w okresie suszy i wysokich temperatur). Zastosowanie fizjoaktywatora przyczyna się do wzrostu masy pojedynczych owoców (co zdaniem producentów ułatwia i przyspiesza zbiór w przypadku zbioru ręcznego). Odnotowano również poprawę właściwości fizykochemicznych owoców - owoce były bardziej jędrne, zawierały więcej suchej masy, likopenu i witaminy C.
Odmiany uprawiane przy palikach
Zastosowanie nawozu aktywatora w uprawie pomidorów przy palikach pozwala nie tylko zwiększyć plon, ale również przyspieszyć zbiór. Warunkiem jest wykonanie pierwszego zabiegu odpowiednio wcześnie – od początku kwitnienia pierwszego grona. Po zastosowaniu preparatu rośliny równomiernie wiążą owoce, co zapewnia stabilne plonowanie w ciągu całego okresu zbiorów. Po zastosowaniu Go?mar BM 86 owoce są bardziej jędrne i lepiej wybarwione. Wyniki uzyskane w doświadczeniach przeprowadzonych na polu doświadczalnym SGGW zostały potwierdzone również w warunkach produkcyjnych – w gospodarstwach w okolicy Sandomierza.
PAPRYKA
Zastosowanie aktywatora bardzo korzystnie wpływa na wielkość i jakość plonu papryki zarówno uprawianej w nieogrzewanych tunelach jak i w gruncie. Producenci, którzy zastosowali preparat zwracali uwagę na to, że rośliny intensywniej kwitły i zawiązywały większą liczbę owoców. Szczególnie podkreślali, że dzięki zastosowaniu nawozu rośliny kwitły i wiązały owoce nawet w niekorzystnych warunkach, a także że po opryskaniu roślin preparatem Go?mar BM 86 owoce były bardziej kształtne i lepiej wybarwione. Przeprowadzone w SGGW analizy laboratoryjne wykazały, że nawóz ten wpływa korzystnie również na parametry fizykochemiczne owoców (zwiększa zawartość suchej masy i wit. C) oraz na grubość ścianki owocu.
OGÓREK
Zastosowanie preparatu wyraźnie zwiększa intensywność kwitnienia ogórka. Ponieważ jednocześnie rośliny wiążą więcej owoców prowadzi to do istotnego wzrostu plonu. W doświadczeniach przeprowadzonych w okolicy Sanników i Wocławka producenci zaobserwowali po zastosowaniu Go?mar BM 86 zmniejszenie liczby owoców zniekształconych a także wydłużenie okresu kwitnienia a w konsekwencji plonowania. Było to korzystne, ponieważ za owoce zbierane pod koniec sezonu można było otrzymać wyższą cenę.
Podsumowując, zastosowanie aktywatorów kwitnienia i wiązania owoców w uprawie warzyw, których częścią jadalną są owoce znacząco zwiększa się wielkość plonu i poprawia jego jakość (zarówno parametry wizualne np. wybarwienie owoców i ich kształt jak i skład chemiczny). Godne uwagi jest to, że aktywatory działają równie korzystnie w warunkach niesprzyjających kwitnieniu i prawidłowemu wiązaniu owoców.
6755343
1