MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Żywienie a skład mleka

19 czerwca 2002

W literaturze można spotkać się ze stwierdzeniem, że obecnie nie ma w Polsce krowy (poza rasami mięsnymi), która odpowiednio odchowana i żywiona nie byłaby w stanie wyprodukować 4000 l mleka w pełnej laktacji. Sytuacja żywieniowa w naszym kraju jest wciąż co najmniej nieodpowiednia. Około połowa pogłowia jest narażona na głód energetyczny w postaci hipoglikemii, a objawy zaburzeń przemiany związków azotowych i mineralnych oraz podkliniczne zaburzenia żwacza występują u około 30-40% badanych stad.

To częste zachwianie równowagi metabolicznej krów jest przede wszystkim wynikiem takich błędów żywieniowych jak : niedobór suchej masy, energii i składników mineralnych oraz niedobór lub nadmiar białka lub włókna w dawce pokarmowej. Żywienie krów stanowi zatem czynnik, który stosunkowo szybko wywołuje zmiany w wydajności i składzie chemicznym mleka, chociaż zależności między składem pasz, a składem mleka są bardzo złożone. Wykazano, że zmiany zawartości składników są w około 45% determinowane ilością pobranej energii i białka oraz strukturą fizyczną dawki pokarmowej.

W ostatnich latach obserwuje się wzmożone zainteresowanie wpływem żywienia na koncentrację w mleku podstawowych jego składników, takich jak tłuszcz i białko. Często bowiem znacznemu wzrostowi wydajności mlecznej krów towarzyszy spadek zawartości tych składników w mleku, co świadczy o istnieniu ujemnej korelacji między wydajnością mleka a procentową zawartością w nim tłuszczu, białka ogólnego lub innych składników.

Uwarunkowania zawartości tłuszczu w mleku

Większość badań dotyczących wpływu żywienia na skład mleka skupia się na zmianach w zawartości i składzie tłuszczu.
Jest to składnik najbardziej podatny na wpływ żywienia, a ponadto w wielu krajach, w tym również i Polsce, stanowi jedno z podstawowych kryteriów zapłaty za mleko. Czynnikami decydującymi o zawartości tłuszczu w mleku są przede wszystkim pasze objętościowe, ich struktura fizyczna oraz koncentracja energii w jednostce suchej masy. Największy bezpośredni wpływ na syntezę i zawartość tłuszczu w mleku mają powstające w procesie hydrolizy i mikrobiologicznej fermentacji węglowodanów w żwaczu kwasy: octowy i propionowy oraz ich wzajemny stosunek ilościowy. U krów żywionych dawką pokarmową złożoną w 2/3 z pasz objętościowych i w 1/3 z pasz treściwych kwas octowy stanowi 60%, a propionowy 20% lotnych kwasów tłuszczowych powstających w żwaczu.

Obniżenie ilości pasz objętościowych, przy równoczesnym wzroście udziału pasz treściwych, powoduje zwężenie proporcji obu kwasów i w konsekwencji obniżenie zawartości tłuszczu w mleku.

Duże rozdrobnienie pasz strukturalnych (poniżej 0,6cm) lub ich granulowanie również powoduje zmniejszenie ilości kwasu octowego. Duży udział treściwych (zbożowych) z małą ilością włókna surowego zwiększa wydajność mleczną, ale obniża zawartość tłuszczu w mleku nawet o 1-2%. Dla prawidłowego funkcjonowania żwacza i uniknięcia wyraźnego zmniejszenia zawartości tłuszczu w mleku niezbędne są ponadto :

  • koncentracja włókna surowego w dawce pokarmowej w granicach 18-22% suchej masy,
  • zawartość białka do 20%.

Ze względu na to, że głównym czynnikiem decydującym o zawartości tłuszczu w mleku są pasze objętościowe należy :

  • w okresie pastwiskowym oprócz zielonki skarmiać dodatek słomy (w okresie późno letnim, kiedy porost pastwiskowy jest bardziej zdrewniały zadawanie słomy jest zbędne),
  • w zimowym żywieniu krów, niezależnie od innych pasz, podawać siano i słomę pastewną.

Do pasz obniżających zawartość tłuszczu w mleku zalicza się przede wszystkim liście buraczane, kapustę, mączkę kukurydzianą, makuch sojowy; a do zwiększających zawartość tłuszczu : makuch słonecznikowy, lniany makowy rzepakowy, drożdże, śruty z nasion oleistych oraz pasze bogate w skrobię takie, jak : buraki pastewne, młode zielonki lub pasze o wysokiej zawartości błonnika.

Uwarunkowania zawartości białka w mleku

Wywołanie zmian zawartości białka w mleku pod wpływem żywienia jest znacznie bardziej ograniczone w porównaniu do zmian zawartości tłuszczu. Należy podkreślić, że zawartość białka w mleku nie zależy wyłącznie od poziomu białka w dawce pokarmowej lub skarmiania pasz wysokobiałkowych, lecz głównie od równoczesnego podawania krowom pasz wysokoenergetycznych (buraki pastewne, ziemniaki, młode zielonki, sianokiszonki).

Główną przyczyną, niskiej zawartości białka w mleku (i obniżenia wydajności mlecznej) są niedobory energetyczne w żywieniu krów.
Istnieje ścisła zależność między ilością pobranej strawnej substancji organicznej, a ilością energii dla drobnoustrojów w żwaczu, której źródłem są łatwo fermentujące węglowodany, podczas gdy tłuszcze, białka i kwasy tłuszczowe spełniają drugorzędną rolę. Jeśli ilość strawnej substancji organicznej w dawce wynosi 6-12 kg, to 60-65% tej substancji podlega fermentacji w żwaczu i stanowi źródło energii dla drobnoustrojów. W przeciętnych warunkach ze 100g strawnej substancji organicznej syntetyzowane jest w żwaczu około 22g białka bakteryjnego. Koncentracja białka surowego w suchej masie winna wynosić 13%, a energii 1 jednostkę owsianą.
Okresowy niedobór energii w dawkach pokarmowych dla krów dojnych powoduje obniżenie wydajności mlecznej, niekorzystne zmiany w składzie mleka, prowadzi do uruchomienia energii tkanek ciała i spadku masy ciała. Może spowodować schorzenie metaboliczne zwane ketozą.

Wskaźnikiem prawidłowego stosunku białka do energii w dawce jest poziom mocznika w mleku. Wysoka zawartość tego składnika w mleku, przy normalnym poziomie białka w mleku świadczy o nadmiarze białka w paszy. Obniżona zawartość białka w mleku oznacza niedobór energii w dawce pokarmowej. Jeżeli zawartość białka w dawce wynosi 13% to jest ona w pełni wykorzystana a zawartość mocznika utrzymuje się w normalnych granicach 15-20 mg%.

Wraz ze wzrostem wydajności krów do ponad 20 kg mleka, ilość syntetyzowanego przez drobnoustroje białka jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania zwierząt. W tym przypadku zachodzi konieczność wprowadzenia dodatkowego białka (aminokwasy syntetyczne) o wysokiej wartości biologicznej, które nie ulegałoby rozkładowi w żwaczu.

Źródło : Fragment artykułu Ewy Kozubek pt. "Metody kształtowania wydajności i składu mleka" opublikowanego w nr 9/1998 "Częstochowskiej Gazety Rolniczej"

POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę