MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Za, a nawet przeciw

27 lipca 2009
Dopuścimy do uprawy transgenicznych roślin, ale jednocześnie postaramy się to maksymalnie utrudnić – deklaruje rząd. Tymczasem Komisja Europejska po wielu miesiącach negocjacji zaakceptowała projekt ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Projekt ustawy został zaakceptowany przez Komisję Europejską dopiero za trzecim razem. Jeszcze w tym miesiącu może on trafić pod obrady Rady Ministrów. Do czego zmierzają prace rządu?

Marek Sawicki, minister rolnictwa: zmierzają do tego, żeby zgodnie z prawem unijnym, w stopniu maksymalnie możliwym, ograniczyć uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie rolnik zainteresowany uprawą transgenicznych upraw będzie musiał uzyskać zgodę wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa oraz powiadomić o zamiarach swoich sąsiadów.

Będzie także zobowiązany do zachowania tzw. pasów ochronnych oddzielających jego uprawy od upraw konwencjonalnych. Także przy przechowywaniu oraz transporcie transgenicznych roślin czy nasion będą obowiązywały specjalne rygory. A dla osób, które złamią przepisy przygotowano kary.

Janusz Zaleski, wiceminister środowiska: za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary administracyjne, które będą nakładane nawet do 25 tysięcy złotych. A więc zdecydowanie odstraszające od uprawiania w sposób nielegalny.

Komisja Europejska nie zgodziła się natomiast na możliwość tworzenia przez sejmiki wojewódzkie tzw. stref wolnych od GMO. Takie prawo mieliby tylko rolnicy na zasadzie dobrowolnej umowy i to tylko na określony czas.

Robert Grabarczyk, Monsanto Polska: my czekamy z nadzieją na to, że ta ustawa pozwoli rolnikom korzystać z produktów modyfikowanych genetycznie bez żadnych, że tak powiem sztuczek.

Joanna Miś, Greenpeace Polska: my uważamy, że rząd powinien całkowicie zakazać upraw i obrotu kukurydzą MON 810 wzorem sześciu innych krajów UE.

Minister rolnictwa zachował sobie jeszcze asa w rękawie. Zgodnie z ustawą ma prawo zakazać uprawy GMO jeżeli na światło dzienne wypłyną nowe fakty mogące świadczyć o ich szkodliwości. Wniosek o ponowne zbadanie kukurydzy MON 810 pod kątem bezpieczeństwa żywności został już przesłany przez polski rząd do Brukseli.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę