Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Utylizacja mączek

18 listopada 2003

Są już rozporządzenia umożliwiające wykorzystanie mączek mięsno-kostnych do celów energetycznych lub nawozowych. Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu zakłady mięsne w mniejszym stopniu odczują wzrost kosztów produkcji związany z wprowadzeniem zakazu stosowania mączek w karmieniu zwierząt.

Do 1 listopada za odbiór odpadów, które powstaja glównie przy uboju zwierzat zaklady utylizacyjne placily firmom miesnym - teraz sytuacja dramatycznie odwrócila sie na niekorzysc tych drugich. - W Polsce w zaleznosci od regionu oplaty za utylizacje 1 tony siegaja od 200 do 80 zl i slyszymy od naszych odbiorców, ze to nie koniec - mówi prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wedliniarzy Wieslaw Różanski. Zaklady utylizacyjne zadaja tak duzo za odbiór zwierzecych odpadów, bo powstala z nich maczka nie moze byc juz sprzedawana rolnikom jako pasza. W efekcie zamiast do chlewu maczka trafia do pieca. Problem w tym, ze w kraju sa tylko dwie takie spalarnie.

Podczas piatkowego spotkania przedstawiciele zakladów miesnych krytykowali rzad za to, ze doprowadzil do sytuacji, w której koszty produkcji calej branzy gwaltownie wzrosly. - Nie ma przepisów ochrony srodowiska, które by zezwalaly na racjonalne zagospodarowanie tej maczki - mówi wlasciciel jednego z zakladów miesnych.

Dlugo zapowiadane przez ministerstwo rolnictwa rozporzadzenie pozwalajace na alternatywne wykorzystanie maczek miesno-kostnych jest juz gotowe. Nowe przepisy pozwalaja miedzy innymi na wykorzystanie maczek do produkcji kompostu, który potem moze byc uzywany do nawozenia oraz do celów energetycznych. Przy zachowaniu pewnych warunków maczka moze byc takze spalana w przyzakladowych kotlowniach.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę