Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie Radio: Organizmy genetycznie zmodyfikowane

2 marca 2009
Rząd popiera badania nad genetycznie zmodyfikowanymi organizmami pod warunkiem, że są one prowadzone w zamkniętych laboratoriach.
Wiceminister Janusz Zaleski podkreślił, że Ministerstwo Środowiska sprzeciwia się obrotowi i produkcji GMO w rolnictwie na szeroką skalę. Według niego podobne stanowiska mają inne rządy krajów w Unii Europejskiej.

Piotr Szenelewski z Polskiego Towarzystwa Lekarskiego zwrócił uwagę, że organizmy zmodyfikowane genetycznie są niezbędne do produkcji niektórych leków, na przykład insuliny. Przestrzega jednak przed stosowaniem ich powszechnie w rolnictwie. Według niego nie ma pewności, czy w środowisku naturalnym te organizmy nie będą się przekształcać i wywoływać szkodliwych skutków.

"Te organizmy są niestabilne. Nie wiemy, czy na przykład epidemia otyłości w Stanach Zjednoczonych nie jest związana z tym, że gros produkcji białka sojowego czy innych białek roślinnych jest oparte na technologiach GMO" - powiedział Piotr Szenelewski.

Tymczasem według byłego ministra rolnictwa Stanisława Zięby, 90 procent żywności znajdującej w Polsce została wyprodukowana z wykorzystaniem organizmów genetycznie modyfikowanych.

Organizmy zmodyfikowane genetycznie sprawiają, że produkcja żywności jest bardziej opłacalna. ednocześnie rośliny są odporniejsze na szkodniki i mogą rosnąć w miejscach, w których ich tradycyjna uprawa nie była możliwa. Najczęściej modyfikowane są uprawy kukurydzy, soi, ziemniaka, bawełny i tytoniu.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę