Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PiS: można sprostać wymaganiom UE i...

1 marca 2012
Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu zmian w ustawie o nasiennictwie. Według PiS Polska może być liderem zdrowej żywności i nieskażonego środowiska, jednak proponowany projekt prezydencki jest "zły", gdyż tego nie gwarantuje.

Poseł PiS Dariusz Bąk w środę podczas debaty sejmowej przekonywał, że obecnie Polska jest wolna od GMO i w interesie kraju jest, aby ten stan utrzymać.
"Jest to wielki atut naszego kraju w czasie, gdy wiele krajów członkowskich UE dopuściło wcześniej na swoich terytoriach uprawy GMO, a teraz się wycofuje. Jest realna szansa na to, żeby Polska stała się liderem produkcji zdrowej żywności i nieskażonego środowiska przyrodniczego" - powiedział Bąk.
W jego ocenie jednak prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie nie daje podstaw, aby twierdzić, że twórcy tego projektu chcą wykorzystać szansę, jaka stoi przed naszym krajem.
"Klub PiS podkreśla, że jest gotów do tego, aby współpracować z koalicją rządzącą ws. GMO, istnieje bowiem możliwość, aby sprostać wymaganiom UE i równocześnie całkowicie zakazać obrotu i uprawy GMO w Polsce. Niestety projekt ustawy prezydenckiej, który omawiamy, nie spełnia tych warunków" - podkreślił Bąk.
Poseł PiS zapowiedział także, że jego klub będzie wnosił o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie. "Jest to po prostu zły projekt" - stwierdził.
Celem prezydenckiego projektu jest wdrożenie niezbędnych przepisów w zakresie nasiennictwa, ale bez kontrowersyjnych zapisów o GMO. Złożenie własnego projektu "w kształcie pozbawionym kontrowersyjnych modyfikacji, dokonanych na etapie prac parlamentarnych" prezydent zapowiedział w sierpniu ubiegłego roku, wetując ustawę o nasiennictwie. Według Komorowskiego w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy o nasiennictwie "wrzucono kontrowersyjne zapisy" dotyczące GMO. Przeciwnicy GMO zarzucali ustawie, że wprowadzono je "tylnymi drzwiami".
Uzasadniając weto prezydent argumentował, że problematyka organizmów genetycznie modyfikowanych powinna zostać uregulowana w całościowej ustawie o GMO, nie zaś wycinkowo, np. w ustawie o nasiennictwie.



POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę