Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prezydencja węgierska informuje komisje PE o priorytetach

22 listopada 2024
Prezydencja węgierska informuje komisje PE o priorytetach

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będzie regularnie aktualizowany w miarę trwania przesłuchań-zapewniaj urzędnicy węgierscy.

Sprawy konstytucyjne

19 września minister spraw Unii Europejskiej János Bóka podkreślił potrzebę zreformowania UE w związku ze zbliżającym się rozszerzeniem i powiedział europosłom, że prezydencja przewiduje dwie dyskusje na szczeblu ministerialnym na temat przyszłości Europy. Wyraził obawy co do utrzymania równowagi międzyinstytucjonalnej podczas reformy porozumienia ramowego między Parlamentem Europejskim a Komisją, a jako inne priorytety wymienił przejrzystość reprezentacji grup interesów, przystąpienie UE do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Unijny Organ ds. Etyki.

Posłowie dyskutowali m.in. o stanowisku węgierskiego rządu w sprawie wartości UE i jego zgodności z wyrokami Trybunału Sprawiedliwości UE. Wielu mówców wyraziło zaniepokojenie niedawnymi wizytami premiera w Moskwie i Pekinie, podczas gdy inni opowiedzieli się za zwiększeniem roli władz krajowych w procesie decyzyjnym UE. Omówiono również zapowiedź Węgier, że będą dążyć do rezygnacji z przepisów migracyjnych, oraz stanowisko Zgromadzenia Narodowego, że wybory europejskie powinny zostać zniesione.

Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

7 października minister rolnictwa István Nagy poinformował europosłów, że Rada opracuje priorytety nowej wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2027 roku. Zdaniem prezydencji węgierskiej ochrona rolników i zwiększenie konkurencyjności unijnego sektora rolnictwa muszą znaleźć się w centrum nowej WPR.

Kilku posłów do PE zgodziło się, że należy skupić się na potrzebach rolników i wezwało do zwiększenia finansowania nowej WPR. Kilku posłów do PE pytało o plany prezydencji dotyczące wspierania drobnych producentów rolnych i zwróciło się o to, aby produkty spożywcze z UE i importowane produkty rolne do UE podlegały tym samym zasadom.

Środowisko, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności

23 września Anikó Raisz, sekretarz stanu ds. środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym, powiedziała, że prezydencja będzie dążyć do zwiększenia konkurencyjności Europy, jednocześnie podejmując potrójne wyzwanie, jakim jest zmniejszenie zanieczyszczeń, łagodzenie zmian klimatycznych i zachowanie różnorodności biologicznej. Posłowie pytali ministra o unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2040 r., Clean Industrial Deal, COP29, niedawne powodzie w Europie, gospodarkę o obiegu zamkniętym, zanieczyszczenia, nowe techniki genomiczne, chemikalia, rolę lasów i monitorowanie gleby.

Péter Takács, sekretarz stanu ds. zdrowia, podkreślił, że priorytetem jest przyjęcie konkluzji Rady w sprawie chorób układu krążenia i odnowienie współpracy UE w zakresie dawstwa i przeszczepiania narządów. Prezydencja zamierza również przyjąć zaktualizowane zalecenie Rady w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego i poczynić postępy w pracach nad pakietem farmaceutycznym. Posłowie pytali prezydencję o środki przewidziane w zakresie chorób rzadkich, równego dostępu do leków, niedoborów pracowników służby zdrowia, konkurencyjności przemysłu farmaceutycznego UE, a także szczepionek mRNA.

7 października minister rolnictwa István Nagy podkreślił, że prezydencja będzie naciskać na politykę rolną UE zorientowaną na rolników, która zabezpieczy suwerenność żywnościową UE, bezpieczeństwo żywnościowe oraz ochroni rolnictwo i konsumentów. Posłowie pytali, w jaki sposób Węgry poradzą sobie z takimi kwestiami, jak marnotrawienie żywności w UE, gospodarka wodna i monitorowanie gleby, redukcja emisji metanu, nowe techniki genomiczne i różnorodność biologiczna, w tym ochrona owadów zapylających. Zapytali również, w jaki sposób prezydencja będzie kontynuować strategiczny dialog na temat rolnictwa.

Rozwój

26 września Tristan Azbej, sekretarz stanu ds. pomocy prześladowanym chrześcijanom, powiedział, że prezydencja zwróci szczególną uwagę na powiązania humanitarne, pokojowe i rozwojowe, zwłaszcza w regionie Sahelu. Jako priorytety wymienił również wdrożenie umowy UE z Samoa z regionem Afryki, Karaibów i Pacyfiku, zajęcie się podstawowymi przyczynami migracji w krajach partnerskich oraz wspieranie inicjatywy Global Gateway i podejścia do rozwoju "Drużyna Europy".

Posłowie wyrazili wątpliwość co do wiarygodności zapewnień prezydencji o opowiadaniu się za prawami człowieka i demokracją, biorąc pod uwagę obawy dotyczące praworządności wokół rządu, a także jego powiązania z Chinami i Rosją. Podkreślili też, jak ważne jest zajęcie się kwestią prześladowań chrześcijan na świecie oraz plany ściślejszej współpracy z krajami partnerskimi i krajami pochodzenia w zakresie powrotów i readmisji.

Transport i turystyka

14 października Nándor Csepreghy, wiceminister w Ministerstwie Budownictwa i Transportu, powiedział, że prezydencja skupi się na czterech priorytetach: łączności, konkurencyjności, bezpieczeństwie transportu i ekologizacji sektora transportu. Jest również chętna do rozpoczęcia rozmów trójstronnych na temat nowych przepisów dotyczących praw jazdy i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego. Anikó Túri, sekretarz stanu ds. administracyjnych, dodała, że należy zająć się wpływem zmiany klimatu na przemysł turystyczny w UE, rosnącymi kosztami zakwaterowania i niedoborami kadrowymi w branży turystycznej, a także znaleźć sposób zrównoważenia interesów turystów i społeczności lokalnych.

Posłowie do PE z branży transportu wezwali prezydencję do poczynienia postępów w dyskusjach na temat zmienionych przepisów dotyczących wagi i wymiarów, a także nowych przepisów regulujących dyskwalifikację kierowców. Niektórzy posłowie chcieli wiedzieć, w jaki sposób prezydencja poprawi korytarz transportowy zachód-wschód, mobilność wojskową i wysiłki Chin na rzecz zabezpieczenia kontrolnych udziałów w infrastrukturze krytycznej UE.

Sprawy gospodarcze i monetarne

18 listopada minister finansów Mihály Varga przedstawił przegląd priorytetów prezydencji węgierskiej w kwestiach zarządzania gospodarczego, usług finansowych, unii rynków kapitałowych i opodatkowania.

Posłowie wyrazili przede wszystkim zaniepokojenie korupcją i praworządnością na Węgrzech, a także antyunijnymi nastrojami podsycanymi przez rząd, które stanowią balastik dla aspiracji prezydencji. Kilku posłów do PE zwróciło się o więcej szczegółów na temat konkretnych aktów prawnych, takich jak opodatkowanie energii, dyrektywa o usługach płatniczych, przepisy dotyczące rozwiązywania kryzysów bankowych oraz wdrażanie ram zarządzania gospodarczego.

Sprawy gospodarcze i monetarne

18 listopada minister finansów Mihály Varga przedstawił przegląd priorytetów prezydencji węgierskiej w zakresie zarządzania gospodarczego, usług finansowych, unii rynków kapitałowych i kwestii podatkowych.

Posłowie wyrazili przede wszystkim zaniepokojenie korupcją i praworządnością na Węgrzech, a także antyunijnymi nastrojami podsycanymi przez rząd, co stanowi zahamowanie aspiracji prezydencji. Kilku posłów do PE zwróciło się o więcej szczegółów na temat konkretnych aktów prawnych, takich jak opodatkowanie energii, dyrektywa o usługach płatniczych, przepisy dotyczące rozwiązywania kryzysów bankowych oraz wdrażanie ram zarządzania gospodarczego.

Przemysł, badania naukowe i innowacje

21 listopada minister kultury i innowacji Balázs Hankó podkreślił potrzebę wzmocnienia europejskich badań naukowych i innowacji, aby przywrócić konkurencyjność UE na świecie. Zwrócił uwagę na takie wyzwania, jak niedoinwestowanie, rozdrobnienie europejskiej przestrzeni badawczej oraz potrzeba lepszej waloryzacji wiedzy we wszystkich państwach członkowskich. Zaznaczył, że prezydencja będzie dążyć do zwiększenia funduszy na badania, zmniejszenia barier administracyjnych, wspierania współpracy i zapewnienia inkluzywności wszystkim krajom UE.

Podczas debaty posłowie wyrazili zaniepokojenie wykluczeniem węgierskich naukowców z programów UE oraz brakiem współpracy między uniwersytetami. Wyrażono również zaniepokojenie ograniczeniami wolności akademickiej na Węgrzech, wpływem politycznym na programy badawcze oraz promowaniem przestarzałych ról płciowych.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło:europarl.europa.eu


POWIĄZANE

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę