Od 1 stycznia nowego roku, unia nakłada na producentów pasz i produktów przeznaczonych na pasze, obowiązek rejestracji. Wszystko po to, żeby w razie potrzeby można było ustalić pochodzenie produktu.
Obowiązek rejestracji dotyczy rolników wytwarzających produkty, wykorzystywane w żywieniu zwierząt. A więc plantatorów zbóż, roślin okopowych, strączkowych a także producentów mleka. Zwolnione z rejestracji są natomiast tylko najmniejsze gospodarstwa.
- Z obowiązku rejestracji wyłączeni są rolnicy, którzy wyprodukowane przez siebie produkty zwierzęce lub zwierzęta, wykorzystują we własnym gospodarstwie. Lub jak to określa rozporządzenie, kierują je na rynek lokalny.- informuje Wojciech Wojtyra z Ministerstwa Rolnictwa.
Mimo, że termin rejestracji upływa 1 stycznia, większość rolników czeka na ostatnią chwilę. W powiatach – pruszkowskim i grodziskim, do tej pory zarejestrowało się tylko kilku producentów.
Dlaczego z rejestracją warto zdążyć przed końcem roku? Bo w ten sposób, na dostosowanie gospodarstw do wymogów higienicznych, będzie aż dwa lata. Ci, którzy rejestrację odłożą, pozbawieni zostaną okresu przejściowego i wszystkim wymogom będą musieli sprostać od razu.
Dodatkowo trzeba będzie prowadzić ewidencję wszystkich środków ochrony roślin stosowanych w produkcji pasz. Sposób rejestracji nie jest skomplikowany. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i dostarczyć go do powiatowego lekarza weterynarii.