Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NIK kontrolował zakłady paszowe

26 marca 2004

Dodawanie - mimo zakazu - maczek mięsno kostnych do pasz, złe oznakowanie opakowań na etykietach, których próżno by szukać składu- to podstawowe zarzuty Najwyższej Izby Kontroli skierowane przeciw zakładom paszowym.

A jeśli do tego wszystkiego dorzucić jeszcze nieszczelne granice, sytuacja staje się nieciekawa. Zaufania nie można też mieć do niektórych producentów pasz - wynika z inspekcji NIK.

Co w takim razie robić z mączką? Główny Lekarz Weterynarii proponuje zupełnie inna formę ich zagospodarowania.

- Szykuje się szansa zarówno dla rzeźni jak i podmiotów zainteresowanych biokompostowaniem i biogazowniami. Wiemy, że będą uruchamiane proekologiczne fundusze norweskie i jest to szansa minimalizacji kosztów przetwarzania odpadów zwierzęcych i wykorzystywania tych odpadów jako alternatywnego źródła energii - mówi Piotr Kołodziej.

Najwyższa Izba Kontroli miała również zastrzeżenia do oznakowana pasz. Co trzeci produkt zawierający żywność modyfikowaną genetycznie nie miał etykiety z której by to jasno wynikało. Aby uniknąć kłopotów należy sprawdzać jakie składniki zawiera pasza.

I czy zakład, który ją produkuje jest pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Etykieta na opakowaniu powinna również mieć ocenę jakości oraz informację o posiadanych atestach.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę