Ptak_Waw_CTR_2024

Koalicja Polska Wolna od GMO apeluje

27 czerwca 2012
Bez konsultacji społecznych i bez wcześniejszych zapowiedzi odbędzie się podczas obecnego posiedzenia Sejmu (26-28.06.2012) pierwsze czytanie nowej propozycji zmiany ustawy o paszach, która mówi o przesunięciu aż do roku 2017 (!) terminu wycofania pasz z GMO.

Zdaniem Koalicji Polska Wolna od GMO wprowadzenie zmian do ustawy i odsunięcie zakazu stosowania pasz z GMO skutkuje przyzwoleniem na dalsze podtruwanie Polaków, a tolerowanie monopolu zaopatrzenia w białko paszowe wystawia nasz Naród na potencjalne zagrożenie głodem.
 Dlatego  Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO apeluje  do Pani Marszałek Ewy Kopacz o  odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach
Poniżej przedstawiany treść Apelu


                                                                                          Pani Ewa Kopacz Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

APEL
o odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach- druk nr 475

Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO apeluje o odrzucenie projektu polegającego na dalszym odsunięciu w czasie zakazu stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych.
Projekt grupy posłów Platformy Obywatelskiej realizuje postulaty lobby paszowego, które od szeregu lat opóźnia wprowadzenie ustawowego zakazu zapisanego w art. 15 ust. 1 pkt. 4 obowiązującej ustawy o paszach w brzmieniu: ? Zabrania się wytwarzania, wprowadzania do obrotu  i stosowania w żywieniu  zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych?.

Zapis ten został wprowadzony przez ustawodawcę w trosce o ochronę zdrowia Polaków, na podstawie autorytatywnych doniesień naukowych o szkodliwości pasz zawierających komponenty roślin genetycznie zmodyfikowanych. W 2008 r. na wniosek branży paszowej zakaz ten został odsunięty w czasie ze zobowiązaniem zainteresowanych podmiotów do dokonania zmian zaopatrzeniowych w kierunku wyeliminowania użycia białka soi transgenicznej i zastąpienia go paszami pozyskiwanymi z roślin konwencjonalnych, w tym rodzimych odmian roślin motylkowych. Zobowiązanie to zostało zignorowane!
Obecnie  zainteresowane podmioty usiłują zastosować ponownie metodę faktów dokonanych i przeforsowania dalszego stosowania pasz z GMO, używając do tego grupy swoich etatowych lobbystów zasiadających w ławach sejmowych.
Podkreślamy, że narzucony przez branżę producentów pasz tryb inicjatywy poselskiej zwalnia autorów projektu ustawy od obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych!

Skala podwyżek cen żywności zapowiadanych przez lobby paszowe, w przypadku konieczności przejścia na stosowanie pasz wolnych od GMO to swoisty szantaż. W ciągu trzech lat od przedłużenia zakazu branża paszowa nie dokonała żądanych zmian dostosowawczych dla zlikwidowania deficytu białka i pozyskania alternatywnego źródła  zaopatrzenia śruty sojowej wolnej od GMO.

W tle debaty nad ustawą paszową ukazano polskiej opinii publicznej prawdziwe oblicze zmonopolizowanego rynku zaopatrzenia w wysokobiałkowe komponenty paszowe. W świetle przedstawionej przez lobby paszowe argumentacji sytuacja jest skrajnie patologiczna. W trakcie dyskusji o zakazie importu pasz GMO ujawniono ukrytą dotychczas przed społeczeństwem prawdę, że stan zaopatrzenia w mięso oraz jego ceny zależą od importu blisko 2 mln ton śruty sojowej genetycznie modyfikowanej.
Poprzez niewłaściwą prywatyzację sektora zaopatrzenia i produkcji pasz organy państwa całkowicie pozbawiły się kontroli nad prawidłowością jego działania, a w konsekwencji nad bezpieczeństwem żywnościowym narodu! Istnieją przecież uzasadnione obawy, że powodem podwyżek mogą być inne czynniki, w tym czysto spekulacyjne, inicjowane dowolnie przez obecnych na naszym rynku monopolistycznych dystrybutorów pasz powiązanych ze światowymi koncernami biotechnologicznymi.
Powstało też realne zagrożenie głodem w przypadku strategicznego zablokowania dostaw białka sojowego.
Reasumując należy stwierdzić, że wprowadzenie zmian do ustawy i odsunięcie zakazu stosowania pasz z GMO skutkuje przyzwoleniem na dalsze podtruwanie Polaków, a tolerowanie monopolu zaopatrzenia w białko paszowe wystawia nasz Naród na potencjalne zagrożenie głodem. 
Z powyższych względów apelujemy do Pani  Marszałek  o odrzucenie przedmiotowego projektu ustawy oraz skłonienie Rządu RP do natychmiastowego podjęcia działań zmierzających w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polski.




POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę