Ptak_Waw_CTR_2024

Happening

20 października 2009
180 tysięcy osób podpisało się pod petycją wzywającą Komisję Europejską do niedopuszczenia na unijny rynek kolejnego genetycznie zmodyfikowanego produktu.

Tym razem chodzi o wyprodukowany przez koncern Bayera transgeniczny ryż. Bruksela zapewnia, że bezpieczeństwo konsumentów i środowiska jest dla niej priorytetem. Ale żeby wprowadzić zakaz trzeba mieć dowody na szkodliwość.

Do happeningu doszło w Brukseli przed siedzibą Komisji Europejskiej. Ekolodzy z organizacji Greenpeace domagali się nie przyznania autoryzacji dla kolejnego produktu GMO.

Marco Contiero, Greenpeace: chcemy, aby politycy zrozumieli, że po pierwsze to jest bardzo poważny problem społeczny i ekonomiczny. GMO niszczy środowisko rolników zwłaszcza tych , którzy prowadza gospodarstwa ekologiczne.

Przedstawiciel unijnego rządu przypomnieli, że decyzja nie została jeszcze wydana. A Bruksela czeka na opinię Europejskiego Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności, która zresztą po raz kolejny bada genetycznie zmieniony ryż. I od wyników tych badań uzależnione jest wprowadzenie ewentualnego zakazu.

Androulla Vassiliou, komisarz ds. zdrowia UE: gdybym miała kiedykolwiek i jakiekolwiek wątpliwości o autentyczności i prawdziwości tych naukowych ekspertyz lub gdyby zostały przedstawione mi nowe dowody nie wahałabym się, ani przez chwilę.

Jeżeli jednak takie dowody nie zostaną przez naukowców znalezione genetycznie zmodyfikowany ryż o nazwie LL62 będzie dostępnych na półkach sklepowych już od przyszłego roku.



POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę