OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Genetyczny problem

12 lutego 2008
Polska zmieni prawo o organizmach modyfikowanych genetycznie. Tym samym dostosuje przepisy do unijnych dyrektyw, dopuszczających GMO do swobodnego obrotu. Starania rządu popiera resort rolnictwa. Wtórują mu hodowcy i importerzy pasz. Innego zdania jest jednak Ministerstwo Środowiska.

Starania resortu środowiska nie są na rękę polskim rolnikom, którzy coraz głośniej domagają się możliwości uprawy GMO. Z ich ocen wynika, że zmodyfikowana kukurydza podnosi zarobki średnio o 25%. Stąd takie żądania.

prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Szuka się takich odmian, które są bardziej odporne na szkodniki. Bardzo często na te szkodniki, na które nie ma „lekarstwa”. Te które dają większe plony, te które są bardziej odporne na wymarzanie, na długotrwałą suszę.

Polscy rolnicy podkreślają, że wraz z utrzymaniem możliwości importu pasz genetycznie modyfikowanych, co obiecał resort rolnictwa, rząd powinien zdecydować także o ułatwieniach w uprawie takich roślin. Problem w tym, że nad ustawą o nasiennictwie, pracuje właśnie ministerstwo środowiska, które zapowiada, że uprawa roślin transgenicznych będzie możliwa, ale wyłącznie pod ścisłą kontrolą. W dodatku w ograniczonym zakresie.

Maciej Trzeciak, Ministerstwo Środowiska – Zdajemy się na opinię samorządów, czyli inicjatyw oddolnych, które będą tworzyły strefy wolne od GMO i równolegle będziemy wzmacniać system kontroli produktów które są już w obrocie, w handlu lub uprawie.

Tymczasem, aż 3/4 unijnych konsumentów nie chce już kupować transgenicznej żywności. Problem w tym, że część takich produktów wciąż nie jest oznakowana. Przepisy unijne wymagają specjalnych etykiet, jeśli zawartość GMO przekracza 1 %. Sprawa znacznie się komplikuje w przypadku mięsa, bo trudno jednoznacznie stwierdzić, czy pochodzi ono od zwierząt karmionych takimi paszami, czy nie.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

  • Wojtek
    17  lat temu
    Nikt jeszcze do końca nie zbadał wplywu organizmów GMO na środowisko przyrodnicze. Są publikacje, które jednoznacznie podkreślają, że może wymknąc sie to spod kontroli. Wystarczy nam innych świństw i zanieczyszczeń. A koncerny naciskaja, ponieważ widzą zyski. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, gdzie mamy zdrową w miarę żywność to ATUT nie WADA. A rośliny motylkowe to cenna pasza nie tylko dla zwierząt ale także dla środowiska. Poprzez wiązanie azotu w glebie, zmniejsza się ilość trujących azotanów z nawozów. Więc co jest ważniejsze rozum i zdrowie, czy zyski kampanii światowych ???
      Zgłoś nadużycie
  • Baca56
    17  lat temu
    Mam kilka pytan : 1. Czy wolno uprawiac rosliny lub stosowac pasze GMO w gospodarstwie ekologicznym ? 2. Czy mozna uwzglednic uprawe GMO w pakiecie "rolnictwo zrownowazone" ? 3. Czy mozna laczyc uprawy GMO z pakietem "ekstensywne laki i pastwiska" ? A z "ochrona siedlisk " ? 4. Czy mozna uprawiac rosliny GMO na terenach "natura 2000" ? A na terenie parkow krajobrazowych? 5. Czy mozna stosowac pasze GMO w zywieniu zwierzat w programie ochrony ras ginacych ? 6. Czy soje GMO mozna stosowac bezpiecznie w zywieniu krow cielnych i w czasie laktacji ? Do ktorego miesiaca ? 7. Czy soje GMO mozna podawac kobietom karmiacym i ciezarnym ? Do ktorego miesiaca ? 8. Jaka jest bezpieczna odleglosc uprawy GMO od najblizszych budynkow mieszkalnych ? Bardzo prosze o odpowiedz, probuje sobie wyrobic zdanie na temat GMO...
      Zgłoś nadużycie
  • młody ronik
    17  lat temu
    Interes częśći rolników nie moze szkodzić wszystkim. Bo dziś oni zwiększą swoje zyski na krótką metę. amy wszyscy będziemy ponosić konsekwencje tak jak w przypadku DDT czy azbestu. ROLNICY KTóRYM BRAKUJE PASZ POWINNI SOBIE PRZYPOMNIEC O UPRAWIE łubiu i bobiku !
      Zgłoś nadużycie
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę