MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Detoksykanty

18 października 2002

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się substancjom będącym produktami przemiany materii grzybów rozwijających się w korzystnych warunkach na wszystkich niemal produktach paszowych. Noszą one nazwę mikotoksyn (mykotoksyn). Charakteryzują się one różnym stopniem toksyczności. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi. 

Inaktywacja mykotoksyn może być prowadzona różnymi metodami. Nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Np. zabiegi termiczne często zabijają grzyby, ale powstałe toksyny nadal pozostają aktywne. Jednym ze sposobów detoksykacji jest stosowanie dodatków chemicznych  tzw. detoksykantów. Głównymi ich składnikami są  glinokrzemiany. Najskuteczniejszym z nich jest jednozasadowy glinokrzemian sodowo-wapniowy. Ich działanie polega na związaniu mykotoksyn, dzięki czemu przechodzą one przez przewód pokarmowy w postaci niezmienionej i są wydalane bez szkodliwego wpływu na organizm zwierzęcia.

Przy szczególnym zagrożeniu obecnością pleśni i mykotoksyn można stosować preparaty łączące w sobie różnie działające związki np. konserwanty i detoksykanty.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę