Do Agencji Rynku Rolnego zgłosiło się 7 firm, które chcą przetworzyć 15 tys. ton mrożonych półtusz wieprzowych. Już dziś wiadomo, że do potrzebujących trafi 7 tys. ton przetworów mięsnych w puszkach.
Jak informowaliśmy wcześniej, rząd przekazał 15 tys. ton mrożonych półtusz wieprzowych z zapasów ARR na cele społeczne, aby zagospodarować nadwyżkę, która wynosi obecnie 160 tys. ton (i jest o 50 tys. ton większa od zapasów operacyjnych w całej Unii Europejskiej).
Do tej pory do ARR zgłosiło się 7 firm, które chcą przerobić półtusze na 7 tys. ton pasztetu mazowieckiego, konserwy tyrolskiej, mielonki i wieprzowiny w sosie własnym. Każdy z nich kupi nie mniej niż 500 ton półtusz. Zapłatą za przetworzenie mięsa będą półtusze.
Wyroby dostaną organizacje charytatywne, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe, m.in. Caritas Polska, PCK, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Monar, Towarzystwo im. Świętego Brata Alberta oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
W naszym województwie zainteresowani konserwami zgłosili się do Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Aby nakarmić prawie 231 tys. ubogich na Kujawach i Pomorzu, potrzeba 495 ton przetworów. Największą popularnością cieszy się mielonka w sosie własnym (organizacje charytatywne zamówiły ponad 152 t). Zamówienie wpłynęło już do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. – Czekamy na decyzję w tej sprawie – mówi Stefania Myszkier, dyr. Wydziału Polityki Społecznej w KPUW. – Konserwy pomogą ośrodkom pomocy społecznej, ponieważ będą one mogły przeznaczyć więcej funduszy na zakup węgla lub odzieży dla najuboższych.