Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiadomość

16 lipca 2008
Dobre wiadomości dla rybaków i brak decyzji w sprawie genetycznie modyfikowanej soi i bawełny – zakończyło się spotkanie Rady UE do spraw rolnictwa i rybołówstwa.

Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa przyznali 2 miliardy euro na pakiet pomocy finansowej dla rybaków, ze względu na rosnące ceny paliw. Wprowadzono także możliwość podwyższenia pomocy finansowej na 3 lata do 100 000 euro (do tej pory rybacy mogli otrzymać maksymalnie 30 000 euro). Wzrost cen paliw o 240% doprowadził do masowych protestów, zwłaszcza w takich krajach jak Francja, Włochy, Malta, Grecja, Hiszpania i Portugalia.

Zjawisko to dotyczy również rolników, stąd sprzeciw wielu państw członkowskich wobec ograniczania dotowania produkcji. Na posiedzeniu Rady, wielu ministrów zwracało uwagę, iż takie decyzje mogą mieć fatalne skutki dla rolnictwa i utrudnią wzrost produkcji żywności.

Wniosek Komisji Europejskiej o wprowadzenie na rynek produktów zawierających genetycznie modyfikowaną soję i bawełnę nie został przez Rade przyjęty kwalifikowaną większością głosów. W tej sytuacji decyzję może podjąć Komisja. Jeśli KE wyrazi zgodę, wówczas to od państw członkowskich będzie zależało, czy wprowadzą do swoich porządków prawnych zakaz sprzedaży produktów GMO.

Michel Barnier, minister rolnictwa Francji kraju który sprawuje obecnie przewodnictwo w UE – podkreślił konieczność uzyskania porozumienia co do reformy polityki rolnej do listopada 2008 roku. Rada potwierdziła również wprowadzenie programu Owoce w szkole.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę