Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: ceny żywności kolejny miesiąc w dół

27 września 2004

Wbrew oczekiwaniom rynku, żywność wciąż tanieje. Czy to znaczy, że inflacja zaczyna spadać? I co na to RPP?

Jak podał w piątek GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych w I połowie września spadły o 0,1 proc. w porównaniu z pierwszą połową sierpnia. Większość analityków oczekiwała, że będziemy mieć do czynienia ze wzrostem cen po sezonowym spadku. Średnia prognoz wynosiła 0,2 proc.

- Żywność jeszcze tanieje, gdyż w tym roku okres wegetacyjny jest dłuższy. Lato było chłodniejsze, bardziej deszczowe i niektóre plony zbierane są nawet trzy tygodnie później - wyjaśnia Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ.

Najsilniej potaniały owoce - o 9,9 proc. - Drugi miesiąc z rzędu spadają ceny mięsa, co może oznaczać, że szok popytowy ze strony UE wygasa - podkreśla Piotr Chwiejczak, ekonomista banku BPH. Zdaniem Kluzy to po części może być efekt umacniającego się złotego, dzięki czemu import z Polski staje się mniej opłacalny.

Drożały natomiast warzywa (3,7 proc.), pieczywo i produkty zbożowe (0,4 proc.) i nabiał (0,8 proc.). Zdaniem ekonomisty BGŻ nie odczuwamy jeszcze pełnego efektu obfitych zbiorów zbóż.

Zdaniem analityków ceny żywności w całym wrześniu wzrosną o około 0,6-0,8 proc., podczas gdy rok temu wzrost wyniósł 1,8 proc. Może to się w znacznym stopniu przełożyć na spadek inflacji w ujęciu rocznym, gdyż żywność stanowi około 27 proc. koszyka inflacyjnego. Mateusz Szczurek z ING BSK prognozuje inflację na poziomie 4,4 proc. wobec 4,6 proc. w sierpniu, Stanisław Kluza - nawet 4,3 proc.

Jednak zdaniem ekonomistów najnowsze dane o cenach żywności nie muszą wpłynąć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej o stopach procentowych. - RPP wielokrotnie podkreślała, że nie kieruje się bieżącymi wskaźnikami, ale patrzy na perspektywy inflacji. Jeśli więc przy podejmowaniu decyzji będzie myślała o jej skutkach w końcu 2005 r., kiedy to presja inflacyjna będzie większa, to na posiedzeniu w przyszłym tygodniu podniesie stopy procentowe. To będzie ostatnia szansa, kiedy podwyżkę będzie łatwo uzasadnić - argumentuje Szczurek.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę