Ptak_Waw_CTR_2024

Zdrowo i tanio.

5 września 2007

Zdrowo i tanio.

Wywiad Prezesa Agencji Rynku Rolnego – Stanisława Grzegorza Kamińskiego dla Polskiej Agencji Prasowej.


Panie Prezesie, Agencja Rynku Rolnego promuje spożywanie mleka …
Od blisko czterech lat wykorzystujemy, wprowadzone w latach 80. w ramach wspierania działań promujących zdrowy styl życia, a zwłaszcza zdrowe odżywianie, sprawdzone rozwiązania unijne. Działania na tym polu ARR prowadzi od momentu przystąpienia do UE w ramach mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej – „Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych”, potocznie zwanego „szklanką mleka”.

Mleko jest najłatwiej dostępnym, bogatym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia – tylko w jednej szklance mleka jest około 300 mg tego pierwiastka. Naukowcy i lekarze na całym świecie uznają mleko za wartościowy składnik diety, niezbędny organizmowi zwłaszcza w okresie rozwojowym. Jako pełnowartościowy produkt, mleko zawiera wszystkie, potrzebne dla organizmu składniki. Oprócz wapnia, jest ono bogate w składniki mineralne, witaminy D i A oraz z grupy B, dostarczające organizmowi człowieka białko – podstawowy budulec komórek i tkanek, a także węglowodany.

Dlatego tak ważne jest jego regularne spożywanie przez dzieci i młodzież. Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że dzieci, które piją mleko, rzadziej łamią kości i nie mają problemów  z nadwagą.

Z zadowoleniem stwierdzam, że z każdym rokiem zainteresowanie tym programem rośnie. W roku szkolnym 2005/2006 liczba uczestniczących w nim placówek oświatowych zwiększyła się o ok. 28 procent, a liczba uczniów – o ok. 22 procent (w porównaniu do poprzedniego roku szkolnego). Dotychczas w ramach programu dzieci spożyły ok. 34 tys. ton mleka i przetworów mlecznych, czyli ponad 132  mln „szklanek mleka”.

Czy program ogranicza się do promocji zdrowia?
Zdrowie to ważny, ale nie jedyny aspekt. Uczestnicy programu odnoszą także wymierne korzyści finansowe. Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych są finansowane z budżetu Unii Europejskiej. Można także otrzymać dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleczarstwa (FPM). Uzupełnia ona dopłatę unijną i skierowane jest wyłącznie do dzieci uczęszczających do przedszkoli i gimnazjów. Od tego roku szkolnego uruchomiliśmy też program dopłaty krajowej. Jest on skierowany wyłącznie do uczniów uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, którzy mogą otrzymać mleko bez dodatków smakowych – bezpłatnie lub mleko smakowe, jogurt naturalny, twarogi, twarożki, sery – w cenie nie wyższej niż różnica między ceną maksymalną dostarczonego produktu a ceną maksymalną mleka bez dodatków smakowych w opakowaniu o pojemności mniejszej niż 0,23 l, lecz nie mniejszej niż 0,20 l.

Kto w imieniu naszych dzieci może ubiegać się o dopłaty do mleka spożywanego w placówkach oświatowych?
Wnioskodawcą w programie może być: placówka oświatowa, czyli przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Poza placówkami oświatowymi wnioskować może również dostawca mleka i przetworów mlecznych lub władza działająca w imieniu placówki oświatowej, czyli osoba fizyczna lub prawna bądź właściwa – ze względu na rodzaj placówki oświatowej – jednostka samorządu terytorialnego będąca organem prowadzącym tej placówki. Może to być również organizacja działająca w imieniu jednej lub kilku placówek oświatowych.

Jakie rodzaje mleka i przetworów mlecznych objęte są dopłatami?
Mechanizm przewiduje dopłaty do mleka i przetworów mlecznych, które zawierają minimum 1 procent tłuszczu. Może to być: mleko bez dodatków smakowych, mleko z dodatkiem smakowym o zawartości wagowo minimum 90 procent mleka lub jogurt naturalny. Przewidziane są również dopłaty do serów. Objęte są nimi sery świeże i przetworzone, naturalne, o zawartości tłuszczu co najmniej 40 procent w suchej masie oraz sery inne niż świeże i przetworzone, o zawartości tłuszczu co najmniej 45 procent w suchej masie.

W jaki sposób można przystąpić do programu „szklanka mleka”?
Zamierzający uczestniczyć w programie dopłat muszą zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców w ARR. Następnie powinni złożyć wniosek o zatwierdzenie uczestnictwa w mechanizmie dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych, czyli wpis do rejestru podmiotów ubiegających się o dopłaty, we właściwym – ze względu na miejsce swojej siedziby – oddziale terenowym Agencji Rynku Rolnego. Lista wnioskodawców posiadających zatwierdzenie do udziału w mechanizmie znajduje się na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl, w dziale „Szklanka Mleka”.
Formularz rejestracyjny oraz wniosek o zatwierdzenie uczestnictwa w mechanizmie można składać w ciągu całego roku kalendarzowego.
Placówka oświatowa, która nie posiada zatwierdzenia do udziału w programie dopłat, może uczestniczyć w tym mechanizmie za pośrednictwem wnioskodawcy, który takie zatwierdzenie posiada.

Przystąpienie do programu jest równoznaczne, po spełnieniu wymogów formalnych, z otrzymaniem dopłaty unijnej. Co warunkuje uzyskanie dofinansowania z Funduszu Promocji Mleczarstwa oraz dopłatę krajową?
Warunkiem uzyskania dofinansowania z FPM jest dostarczanie mleka i przetworów mlecznych do przedszkoli i gimnazjów bezpłatnie lub w cenie nie przekraczającej cen maksymalnych Funduszu Promocji Mleczarstwa a wniosek o dofinansowanie z Funduszu do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych we właściwym – ze względu na miejsce siedziby wnioskodawcy – Oddziale Terenowym ARR, nie później niż 6 miesięcy po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Dofinansowanie wynosi 0,84 zł/kg mleka lub przetworów mlecznych spożywanych w przedszkolach i gimnazjach.
Natomiast o dopłatę krajową może ubiegać się wnioskodawca, który posiada zatwierdzenie uczestnictwa w mechanizmie WPR „Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych” i organizuje w ramach tego mechanizmu dostawy mleka i przetworów mlecznych do szkół podstawowych.
Dopłata krajowa do 1 litra mleka i przetworów mlecznych spożytych w szkołach podstawowych nie może przewyższać 100 procent maksymalnej ceny mleka zawierającego co najmniej 1 procent tłuszczu, poddanego obróbce cieplnej i umieszczonego w opakowaniach o pojemności mniejszej niż 0,23 l, lecz nie mniejszej niż 0,20 l. Cena ta jest określona w rozporządzeniu Rady Ministrów na dany rok szkolny.
W przypadku, gdy cena mleka lub jego przetworu dostarczonego do szkół podstawowych jest niższa od maksymalnej ceny mleka bez dodatków smakowych umieszczonego w opakowaniach o pojemności mniejszej niż 0,23 l, lecz nie mniejszej niż 0,20 l, dopłatę krajową zmniejsza się odpowiednio do ceny dostarczonego mleka lub przetworu mlecznego. Program dopłaty krajowej skierowany jest wyłącznie do uczniów uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, którzy mogą otrzymać mleko bez dodatków smakowych – bezpłatnie lub mleko smakowe, jogurt naturalny, twarogi, twarożki, sery – w cenie nie wyższej niż różnica między ceną maksymalną dostarczonego produktu a ceną maksymalną mleka bez dodatków smakowych w opakowaniu o pojemności mniejszej niż 0,23 l, lecz nie mniejszej niż 0,20 l.

Czy tylko dzieci w szkołach podstawowych mogą pić darmowe mleko?
Do otrzymania mleka lub jego przetworów w ramach programu „Szklanka mleka” są uprawnione dzieci i młodzież uczęszczające regularnie w ciągu roku szkolnego do placówek oświatowych, tj. do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych – z wyłączeniem szkół wyższych. Mają one możliwość codziennego spożycia 0,25 l mleka bądź przetworu mlecznego bezpłatnie lub po obniżonej cenie. Może się to odbywać w każdym dniu zajęć dydaktycznych w placówce oświatowej, z wyłączeniem ferii i przerw świątecznych.
Gdzie można szukać informacji o programie dopłat do mleka i przetworów mlecznych spożywanych przez dzieci i młodzież w placówkach oświatowych?
Szczegółowych informacji na temat stawek dopłat, cen maksymalnych i warunków udzielania dopłat można uzyskać w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego, w Telefonicznym Punkcie Informacyjnym ARR pod numerem (022) 661-72-72 oraz na stronie internetowej www.arr.gov.pl.

Dziękuję Panie Prezesie za wyczerpujące informacje. Miejmy nadzieję, że niebawem w programie „Szklanka mleka” uczestniczyć będą w Polsce wszystkie dzieci.
Z taką też nadzieją ARR realizuje ten program.
 


POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

Zbigniew Kalinowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, otrzy...

Największy polski ubezpieczyciel jest już przygotowany do szybkiej obsługi szkód...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę